/هفدهمین محفل پیشکسوتان/ اهمیت حیاتی پالایشگاه نفت آبادان در زمان جنگ

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: هفدهمين محفل انس پيشکسوتان جهاد و شهادت مثل سال های گذشته همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار شد. آیت الله صمدی آملی اولین سخران نشست بود که در باب مکارم اخلاق صحبت کرد. بعد از آن نوبت به میزگرد رسید که محورهای آن اداره نبرد و پالایشگاه، اداره نبرد برای اداره مردم حاضر در شهر، و اداره نبرد علیه تجاوزگران به خرمشهر و دفاع از آبادان در برابر متجاوزان بعثی بودند. در این میزگرد امیر حسنی سعدی، امیر صیادی، ناخدا صمدی، سردار مرتضی قربانی، مهدی کیانی، آقایان جوادی، مدنی زادگان، بنادری و جزایری شرکت داشتند.

 

سردار قربانی به عنوان اولین سخنران یاد شهدای انقلاب و 8 سال دفاع مقدس را گرامی داشت اما اشاره کرد که به لحاظ ضبغه بحث در مورد نبرد آبادان و مدیریت جنگ بهتر است بحث را آقای مدنی زادگان شروع کنند. متن سخنرانی او را ادامه می خوانید:

پالایشگاه نفت آبادان

استعداد پالایشگاه نفت آبادان 460 هزار بشکه تصفیه در روز بود. پالایشگاه با تمام توان مشغول به کار بود که حمله، با بیش از 30 فروند هواپیما آغاز شد. انتظام پالایشگاه به هم ریخت و اولین کار این بود که پالایشگاه از نیروهای انسانی تخلیه شود و کمترین آسیب به آن وارد شود. پالایشگاهی که در جای جای آبادان مراکز مهم صنعتی و محل تجمع داشت و تخلیه نیروها کار ساده ای نبود. اولین ستاد پشتیبانی در ماهشهر تشکیل شد و نیروها به آنجا اعزام شدند. نیروهای باقی مانده سریعا ستادهای دیگری را تشکیل دادند که ستاد مرکزی تحت عنوان ستاد مرکزی پالایشگاه آبادان و خدمات و به تبع آن ستادهای دیگری مثل ستاد سوخت، برق، مخابرات فعال شدند و در جاهای مختلف شهر و در جاهایی که مربوط به شرکت بودند حضور پیدا کردند.

اولین اقدامی که در این پالایشگاه 13 کیلومتر مربعی که همه دستگاه هایش مملو از مواد نفتی بود تخلیه دستگاه ها از مواد نفتی بود. اگر این کار صورت نمی گرفت با اولین گلوله سلاح سبک برج تقطیر به آتش کشیده می شد و همه سرمایه از بین می رفت.

ستاد پدافند

ما زمان جنگ را پیش بینی نمی کردیم و دائم در این فکر بودیم که کار پالایشگاه را دوباره استارت بزنیم. اقدام بعدی ما ستاد پدافند بود؛ تمام بشکه های خالی 220 لیتری فراورده های نفتی را از شن پر کرده بودیم و دور تا دور پالایشگاه چیدیم که به برج های تقطیر آسیبی نرسد. تمام اتاق های مرکزی کنترل به وسیله داربست، نایلون و گونی های شن پوشیده شد تا به اتاق های کنترل هم آسیبی نرسد.

فاصله پالایشگاه تا اروند رود کمتر از 25 متر بود؛ همه 26 اسکله ما در کنار پالایشگاه روبروی اروند رود قرار داشتند و انبارهای ما