رزمایش موشکی سپاه و پیام های مهم آن

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: رزمایش موشکی پیامبر اعظم6 با مشارکت نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدت 10 روز در گستره وسیع خاک ایران از روز دوشنبه شروع شد.

 

این رزمایش که در نوع خود در ابعاد مختلف قابل تامل است، به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت و با توجه اظهارنظرهای موجود دارای ابعاد مختلفی است. این رزمایش که همزمان با بزرگ ترین رزمایش تاریخ ارتش رژیم صهیونیستی برگزار می شود، هر چند به گفته فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارای پیام صلح و دوستی برای مردم منطقه است؛ اما می توان در ورای آن ابعاد دیگری را هم دید.

در این مورد می توان به تحولات اخیر منطقه اشاره کرد. فشارهای وارد شده به سوریه از سوی غرب به خصوص کشورهای عضو پیمان ناتو با استفاده از کشور همسایه، ترکیه، یکی از این موارد مهم است. این فشارها به گونه ای است که برخی از کشورهای اروپایی به همراه آمریکا در تلاش هستند تا با استفاده از ظرفیت شورای امنیت، سوریه را محکوم کرده و زمینه را جهت دخالت نظامی در این کشور فراهم کنند.

بر هیچ کس پوشیده نیست که با توجه به پیمان های نزدیک دفاعی میان ایران و سوریه، هرگونه تعرض به این کشور می تواند پیامدهای سنگینی داشته باشد و ایران اجازه نخواهد داد توازن منطقه ای با خارج کردن سوریه از دایره مقاومت به هم بخورد. توان موشکی ایران که از آن یکی از قدرت های برتر موشکی با فناوری بومی ساخته است، بدون شک می تواند در هر نبردی حرف آخر را بزند.

به گفته کارشناسان مسایل سیاسی و برخی از منابع غربی ایران تجربه های موشکی خود را نه تنها در داخل کشور، بلکه به هم پیمان راهبردی خود در سوریه نیز منتقل کرده و از این رو هر گونه ایجاد اختلال بیشتر در این کشور به منظور دخالت نظامی می تواند ابعاد ویرانگری داشته باشد.

هر چند مقامات ایرانی قصد دارند تا ابعاد این رزمایش موشکی را در قالب تمرین سالیانه ای مدنظر قرار دهند، اما کسانی که باید پیام این رزمایش را بگیرند به خوبی متوجه هستند که تهدید و فشار بیش از اندازه به متحدان منطقه ای ایران و ایجاد اختلال در توازن منطقه ای می تواند نتایج وخیمی برای آنها به ارمغان داشته باشد.

با توجه به توان موشکی مقاومت اسلامی لبنان که ده ها هزار موشک سبک و سنگین در اختیار دارد و همچنین توسعه موشکی سوریه و سربرآوردن موشک هایی با برد بالای شصت کیلومتر در نوار غزه، کابوس وحشتناکی را برای نیروهای متداخل در منطقه رقم خواهد زد.

البته برخی کارشناسان مسایل نظامی ایران بر این باور هستند رایزنی برخی از کشورها در منطقه برای برافروختن جنگ علیه ایران با این پیش فرض که مردم انقلابی در کشورهای عربی از ایران تبعیت می کنند، با این رزمایش به محاق خواهد رفت چرا که با توجه به دیدن دستاوردهای جدید ایران در حوزه موشکی، توان مقابله با سیل موشک های شلیک شده از سوی ایران را نخواهند داشت.

در این رزمایش که طیف وسیعی از موشک های ساخته شده و بهینه شده در صنایع دفاعی و موشکی ایران مورد آزمایش قرار می گیرد، تلاش شده تا انتقال تجربه به شکل کامل میان نسل جوان و افسران باتجربه صورت بگیرد. در این میان با توجه به تجربه سه دهه ای ایران در توسعه و نوآوری در زمینه نظامی رزمایش پیامبر اعظم6 دارای جنبه های مخفی هم باشد که برخی از منابع می گویند تست گرم برخی از اقلام تازه تحویل شده به واحدهای موشکی سپاه پاسداران از آن دسته است.

موفقیت ایران در آزمایش انواع و اقسام موشک ها که برخی از آنها دارای بردی بیش از 2000 کیلومتر هستند، امروز قدرت بازدارندگی کشور را در سطح بسیار خوبی قرار داده است. در حالی که رژیم اسرائیل با داشتن بیش از 200 کلاهک هسته ای در تلاش است تا توازن قوا را با استفاده از سلاح های کشتار جمعی فراهم کند، ایران در رویکردی متفاوت بازدارندگی خود را در قالب موشک تعریف کرده و در این حوزه موفقیت های بسیاری را هم به دست آورده است.

آنچه از رزمایش پیامبر اعظم 6 منتج می شود تکمیل روند انتقال تجربیات در واحدهای مجهز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک سو و بالا بردن توان دفاعی کشور از سوی دیگر خواهد بود.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir