مردم دزفول 8 سال در خط مقدم جنگ زندگی کردند

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دزفول، هم ردیف شلمچه، مهران و خرمشهر جزو خطوط مقدم جنگ بود با این تفاوت که در این خط مقدم، مردم عادی هم حضور داشتند و زندگی‌شان در زیر آتش دشمن طی می‌شد.
به گزارش پیشکسوت به نقل از خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه در ایام دفاع مقدس، با اشاره به چهارم خرداد ماه روز مقاومت دزفول، مردم این شهر را مردمی انقلابی, متدین و همراه امام و انقلاب معرفی کرد و گفت: از ابتدای شروع جنگ تا وقتی که آخرین فشنگ در 8سال جنگ تحمیلی شلیک شد، وضعیت خطوط مقدم بر دزفول حکم‌فرما بود.

رضایی با اشاره به جغرافیای مهم شهر دزفول تصریح کرد: قاعدتا یکی از اهداف دشمن این بود که از کرخه عبور کند و به منطقه دزفول و اندیمشک وارد شود و جاده شمال به جنوب را در این منطقه ببندد بنابراین موقعیت شهر دزفول در جغرافیای دفاعی ایران و در جنگ ایران و عراق یک موقعیت راهبردی بود.

وی ادامه داد: بیش از 170 موشک، چندهزار گلوله توپ و دفعات بیشمار بمباران توسط ارتش عراق بر روی دزفول ریخته شد که این حجم آتش از بعضی از خطوط دفاعی که رزمندگان ما مستقیما در آنجا با دشمن می جنگیدند بیشتر بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس باید قبول کنیم که دزفول، هم ردیف شلمچه، مهران و خرمشهر جزو خطوط مقدم جنگ بود. اما نکته مهم اینجا است که در این خط مقدم، مردم عادی هم حضور داشتند و زندگی مردم در زیر آتش دشمن جریان طبیعی خود را طی می کرد. بنابراین به همین خاطر است که دزفول را پایتخت مقاومت می‌نامیم.

بر اساس این گزارش، چهارم خرداد هر سال یادآور مقاومت مثال زدنی مردم شهر دزفول در برابر موشک باران و آتش سنگین رژیم بعث عراق است که گونه‌ای که این روز را در تقویم، «روز مقاومت و پایداری دزفول» ثبت کردند.

برخی دلایل این نامگذاری به شرح زیر است:

- مقاومت و ایستادگی مردم در مقابل موشک باران سنگین در دوران دفاع مقدس

- حضور گسترده و چشمگیر مردم دزفول در میادین نبرد و تامین نیروهای یک لشکر به طور کامل از یک شهرستان( که قبل و بعد از این بی سابقه بوده)

- بیشترین نقش مردم دزفول در فرماندهی جنگ (بسیاری از فرماندهان جنگ از شهرستان دزفول بوده اند)

- بازسازی شهر در حین جنگ و موشک باران(از یک طرف موشک می زدند به خانه ها و مغازه ها و مدارس و از طرف دیگر مردم در بازسازی شرکت می کردند و عمده ی کمک های مالی و انسانی از مردم شهر بود)

- مهمان نوازی و رزمنده نوازی مردم در روز های دفاع مقدس

- تعطیل نشدن حتی یک نماز جمعه در طول دفاع مقدس با وجود حملات و موشک ها و پذیرایی از رزمندگان در محل نماز جمعه

- تقدیم بیشترین شهید غیر نظامی نسبت به جمعیت آن در سراسر ایران اسلامی

این شهر در دوران جنگ بارها مورد هجوم و موشک‌باران رژیم عراق بود تا آنجا که آن را با نام «شهر موشک‌ها» یاد کرده‌اند.

شهرستان دزفول در دوران جنگ 7 هزار شهید، زخمی و مفقودالاثر نقدیم انقلاب اسلامی کرد.

 

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir