گزارشی از رزمایش بیت‌المقدس 28 نیروی زمینی ارتش

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت - شلیک دو فروند موشک نازعات و چهار فروند راکت فجر 5 در رزمایش بیت‌المقدس نیروی زمینی ارتش، بار دیگر اقتدار امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان کشید.
به گزارش پیشکسوت به نقل از خبرگزاری فارس از کاشان، رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش در حالی از صبح امروز با نام «حیدر کرار 3» در منطقه مرنجاب آران و بیدگل آغاز شد که همگان منتظر بودند که مشاهده کنند آخرین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش در زمینه موشکی از بوته آزمایش چگونه بیرون می‌آید.

پس از حدود یک ساعت انتظار، با ورود فرماندهی نیروی زمینی ارتش زنگ آغاز رزمایش به صدا درآمد و نیروهای یگان‌ها بر اساس وظایف خود در وضعیت‌های مشخص شده قرار گرفتند؛ پس از تشریح وضعیت توسط فرماندهان و مسؤولان رزمایش نوبت به شلیک‌های جانانه‌ای رسید که تیک تاک عقربه انتظار حاضران را با وقت تولد خویش کوک کرده بود.
شماره معکوس شروع شد... پس از این شمارش 10 ثانیه‌ای تنها یک رمز یا «صاحب‌الزمان(عج)» لازم بود تا نخستین فروند نازعات آسمان صاف کویر را جولانگاه طغیان خود کند فریاد «الله اکبر» را از گلوی نظاره‌کنندگان این پرواز مهیب برخیزاند؛ اما این پایان هنرنمایی «نازعات» نبود فروند دیگری از این موشک سرکش، بی‌قرار برای رهایی بود تا بار دیگر با تبرک به نام گل نرگس، اشتیاق خود را برای انهدام هدف فرضی نشان دهد.

N6 و N10 دو نوع موشکی از تبار نازعات بودند که یکی با بردی در حدود 100 کیلومتر و حمل سرجنگی به میزان 130 کیلوگرم و دیگری با بردی به مسافت 130 کیلومتر و حمل سرجنگی به میزان 230 کیلوگرم و قدرت استقرار و شلیک کم‌نظیر در این رزمایش نشان دادن که می‌توانند پشت هر متجاوزی را بلرزانند.
اما در این میان «فجر» آفرینانی بودند که چهار بار شلیک‌هایی روانه دشمن فرضی کردند تا در به کابوس تبدیل کردن خیال خام دشمن اصلی سهمی داشته باشد.

«توپخانه دوربرد نیروی زمینی» از جمله روی‌سپیدان این معرکه اقتدار بود که توانست اهداف 40 کیلومتری را به درستی نشانه رود که البته با توجه به بهره‌مندی از خرج موشک‌ در گلوله‌هایش قادر است عمق تاکتیکی هر دشمنی را در محاصره از آتش قرار دهد.

اما شلیک‌های مکرر فروند کاتیوشا و آتشبار ارتفاع پست ضدهوایی چون موسیقی متن ممتد بر این مستند «اقتدار و عزت» نشسته بود که صداهای مهیب پیاپی نیز نمی‌توانست حاضران را از شنیدن این ملودی شنیدنی اشباع کند.
اما این تمام ماجرای رزمایش امروز نبود؛ بعد از قدرت‌نمایی تجهیزات موشکی نوبت به هنرنمایی نیروهای آماده نزاجا رسید؛ بخش دوم این رزمایش بازسازی یک تعقیب و گریز جذاب بود، «عده‌ای تروریست که جماعتی را گروگان گرفته‌اند و به ناچار کلاه‌سبزها باید وارد معرکه شوند»، داستانی یک خطی که توسط نیروهای تکاور تیپ ویژه 65 هوابرد (نوهد) به بهترین شکل به تصویر کشیده شد و برای نخستین ‌پلان «شلیک تک‌تیراندازان نوهد از بالگرد» را به قاب دیدگان نیروهای نظامی هدیه کرد.

آری! رزمایش به پایان رسید و گرچه شاید حاضران با خاطری آسوده این پیش‌نمایش فیلم «عشق و حماسه» را به تماشا نشستند اما بی‌شک خواب آرام از چشمان خیال‌های خام بار دیگر گرفته می‌شود.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir