در دومین روز از رزمایش ولایت ۹۴ چه اقداماتی انجام شد؟

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت - تعدادی از اژدرهای بهینه شده نیروی دریایی به منظور انهدام اهداف زیر سطحی توسط بالگردهای اس اچ ۳دی با موفقیت پرتاپ شده و اهداف متحرک زیرسطحی را منهدم ساختند.
به گزارش پیشکسوت به نقل از خبرگزاری مهر، در دومین روز از مرحله اصلی رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۴ ،تعدادی از اژدرهای بهینه شده نیروی دریایی به منظور انهدام اهداف زیر سطحی توسط بالگردهای اس اچ ۳دی با موفقیت پرتاپ شده و اهداف متحرک زیرسطحی را منهدم ساختند.

امیر دریادار دوم سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش با اعلام مطلب فوق تأکید کرد: این اقدام که قبلاً مورد آزمایش قرار گرفته بود، برای نخستین بار در این رزمایش و در قالب تمرینات تاکتیکی توسط یگان های عملیاتی به کار گرفته شده است.

سخنگوی رزمایش افزود: در این مرحله از رزمایش با فرض اینکه دشمن در راستای آسیب رساندن به خطوط مواصلاتی و منطقه عبور و مرور کشتی ها اقدام به مین ریزی  دریایی کرده ، نیروی دریایی ارتش به منظور عبور بی خطر کشتی های تجاری و نفتکش خودی و بازنگه داشتن این خطوط با بهره گیری از بالگرد های RH  اقدام به مین روبی در محدوده تنگه هرمز کرد.

وی گفت: نیروی دریایی راهبردی ارتش با بهره گیری از انواع پهپادهای گشت و شناسایی دوربرد توانست نسبت به شناسایی کامل یگان های شناور دشمن در دریا و تصویربرداری از آنها اقدام کند.

دریادار موسوی با بیان اینکه تیم های پشتیبانی و امدادی نیروی دریایی ارتش به دنبال حملات هوایی و موشکی دشمن به مناطق حساس مشغول امدادرسانی به مردم هستند افزود: در راستای به حداقل رساندن آسیب های ناشی از حملات شیمیایی، موشکی و هوایی دشمن اقدامات پدافندی مناسبی با حضور فعال تیم های مهندسی و یگان های جنگ نوین در حال انجام است.

سخنگوی رزمایش در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به تخریب برخی از اماکن مسکونی و آسیب رسیدن به مردم عادی تیم های آمادی و پشتیبانی نیروی دریایی ارتش با حضور فعال در منطقه نسبت به ارائه نیازهای اولیه و ضروری به مردم و نیز تیم های سیار بهداشت، درمان و پزشکی در خصوص تأمین نیازهای پزشکی و کمک های اولیه مردم اقدام به مردم یاری کرده و با بهره گیری از سامانه های تله مدیسن و برقراری ارتباط با مراکز درمانی و پیش بینی بیمارستان های سیار به مداوای مجروحین پرداختند.

عملیات تاخت آبخاکی تکاوران و تفنگداران نیروی دریایی درسواحل مکران

در دومین روز از رزمایش ولایت ۹۴ تکاوران نیروی دریایی ارتش اقدام به انجام عملیات دفاع ساحلی به همراه آتش سنگین توپ‌های مختلف کردند.

بر اساس این گزارش، در دومین روز از رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۴، تیپ های تفنگدار و تکاوران نیروی دریایی ارتش با استفاده از تجهیزات و سلاح های خود اعم از قایق های تندرو، شناورهای هجومی و ناوچه های راکت انداز با حملات غافلگیرانه علیه واحدهای سطحی نیروی دشمن اقدام کردند.

همچنین در این مرحله، تکاوران نیروی دریایی علی رغم وجود عوارض و موانع متنوع طبیعی با تسلط بر راهبردهای رزمی و رصد اطلاعاتی و عملیاتی یگان های نفوذ کننده مانع هرگونه فعالیت عملیاتی و تجسس اطلاعاتی دشمن شده و با پشتیبانی یگان های پدافند ساحلی که نسبت به اجرای آتش سبک و سنگین توپخانه ای بر روی اهداف از پیش تعیین شده اقدام کردند؛ در مدت زمان بسیار اندک توانستند پیشروی یگان های مهاجم را مهار و نفرات و ستون های تجمعی دشمن را منهدم نمایند.

اجرای عملیات های رزمی از جمله سقوط آزاد، ریزش چترباز، تبادل عمودی و هلی برن یگان های تکاور نیز از جمله اقدامات تاکتیکی دومین روز رزمایش دریایی ولایت ۹۴ بود که با موفقیت انجام شد.

گفتنی است، در کنار نیروهای جوان که عملیات های رزمی را با چابکی و چالاکی انجام می دادند حضور اساتید و فرماندهان پیشکسوت نیروی دریایی راهبردی که از یادگاران دوران دفاع مقدس هستند از نکات قابل توجه این مرحله از رزمایش بود که ضمن هدایت، ارائه مشاوره و راهنمایی های تاکتیکی لازم به نیروهای جوان ، در ترسیم فضای منطقه رزمایش به فضایی شبیه به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس و تأکید بر نقاط ضعف و قدرت راهبردهای رزمی در سواحل دریایی نقش حایز اهمیتی ایفا کردند.

بهره برداری از جدیدترین رادار تاکتیکی مقابله با سامانه های جنگال

در دومین روز از رزمایش دریایی ولایت ۹۴، سامانه پرتابل رادار باند L، جدیدترین رادار تاکتیکی مقابله با سامانه های جنگال نیروی دریایی ارتش با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت.

امیر دریادار دوم موسوی، سخنگوی رزمایش ولایت ۹۴ از بهره برداری از جدیدترین رادار تاکتیکی مقابله با سامانه های جنگال خبر داد و گفت: این سامانه اولین نمونه باند L  است که بر روی ایستگاه های سیار تاکتیکی نصب شده و تا برد ۱۵۰ کیلومتر کلیه فعالیت های یگانهای شناور سطحی و زیرسطحی را تحت پوشش راداری خود قرار می دهد و ان شاءالله در نمونه تکمیلی آن که به زودی به بهره برداری می رسد، تا برد بیش از ۴۰۰ کیلومتر را نیز تحت پوشش قرار خواهد داد.

وی گفت: در گذشته نیاز ما به رادارهای پیشرفته تاکتیکی از خارج از کشور تامین می شد اما امروز در نیروی دریایی ارتش پروژه هایی برای ساخت رادارهای سطحی و هوایی توسط متخصصان داخلی تعریف شده و به بهره برداری رسیده است که علاوه بر توان رقابت با نمونه های خارجی از نظر ظرفیت های رزمی، رصد داده و قابلیت های الکترونیکی و ضد الکترونیکی در منظقه بدون رقیب می باشد.

سخنگوی رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۴ تصریح کرد: هم اکنون طیف انبوهی از رادار های باندS  و x  تولید شده در نداجا٬ بر روی انواع شناور های این نیرو نصب شده که تعدادی از آنها برای نخستین بار در این رزمایش مورد تست راهکنشی و بهره برداری عملیاتی قرار گرفته اند.

 

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir