عملیات بیت المقدس

نامه الکترونیک چاپ PDF

تاریخ عملیات : 10/2/61 تا 3/3/61
رمز عملیات : یا علی ابن ابیطالب (ع)
منطقه عملیات: اهواز و خرمشهر
هدف عملیات : آزاد سازی خرمشهر – هویزه و پادگان حمید و خارج نمودن شهرهای اهواز و حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه دشمن
تلفات دشمن : 19000 نفر اسیر ، 16500 نفر کشته و زخمی
نیروهای عمل کننده : نیروهای مشترک
مناطق آزاد شده : 5038  کیلومتر از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر – هویزه – پادگان حمید جاده اهواز

شرح عمليات

طرح ريزي عمليات بيت المقدس از دهه دوم فروردين 1361 آغاز و تا اواخر همين ماه تهيه و تكميل و به يگانهاي شركت كننده ابلاغ گرديد.
پس از پايان عمليات فتح المبين لشگرهاي 92 زرهي ، 21 پياده و تيپ هاي 58 تكاور ، 55 هوابرد، 37 زرهي و گروه 33 توپخانه، گروههاي رزمي هوانيروز و لشگرهايي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از غرب دزفول به منطقه اهواز تغيير مكان دادند همزمان افدامات شناسايي به منظور كسب خبر از آخرين وضعيت نيروهاي دشمن آغاز گرديد.
با خاتمه استقرار يگانها در مناطق تعيين شده پيش بيني هاي مهندسي رزمي ، احداث جاده ها و پل ها و برقراري قرارگاهها و پاسگاههاي فرماندهي مشترك ارتش و سپاه همه چيز براي آغاز عملياتي سر نوشت ساز آماده گشت.
در ساعت 30 دقيقه بامداد روز جمعه 10 ارديبهشت ماه سال1361 با رمز يا علي بن ابي طالب (ع) ، عمليات غرور آفرين بيت المقدس با شركت رزمندگان دلير ارتش و سپاه و نيروهاي مردمي و تيزپروران هوانيروز و نيروي هوايي ارتش آغاز گرديد چند ساعت قبل از آغاز عمليات و در ساعات پاياني روز 9 ارديبهشت ماه تعدادي از يگانها ، عبور خود را از رود خانه شروع نموده بودند حتي تعدادي از گردانهاي بسيج مردمي از قرارگاه فتح صبح همين روز از رودخانه عبور كرده و در ساحل غربي آماده حركت بودند . 2 ساعت قبل از عمليات و در حدود ساعت 10 شب عبور عمده قواي قرارگاههاي فتح و نصر از رودخانه خاتمه يافت و اين نيروها با استفاده از تاريكي با سرعت به سمت غرب به راه خود ادامه دادند تا پس از انهدام نيروهاي تامين دشمن خود را به جاده اهوازـ خرمشهر برسانند.نيروهاي قرارگاه قدس نيز زير آتش شديد و مقاومت دشمن از كرخه نور عبور كرده و به خاكريزهاي دشمن يورش بردنددر منطقه نورد ، قدس 5 ـ خود رابه مواضع توپخانه دشمن در دب سليمان رساند.
نيروهاي عراقي در شانه شرقي جاده اهواز – خرمشهر خاكريز بلندي را تهيه كرده بودند كه در صحنه عمليات عليه خود آنها به كار رفت يگانهاي قرارگاه فتح پس از رسيدن به اين خاكريز و درگير شدن با دشمن مقاومت نيروهاي عراقي را در هم شكستند و قبل از آن كه آنان بتوانند از اين خاكريز به عنوان يك موضع پدافندي سد كننده استفاده كنند آنرا تصرف كرده و از آن براي دفع پاتك هاي سنگين دشمن بهره برداري كردند. همزمان و همپاي پيشروي رزمندگان اسلام جهاد گران پرتلاش جهادسازندگي نيز زير آتش سنگشن دشمن خاكريزهاي لازم را براي حفاظت دلاورمردان رزمنده فراهم مي نمودند به طوري كه در نخستين شب از آغاز عمليات خاكريزي به طول 16 كيلومتر در سراسر ضلع جنوبي سر پل متصرفي احداث شد.
در اولين مرحله از عمليات بيت المقدس اغلب يگانها به اهداف از پيش تعيين شده دست يافتند و موفق شدند به سمت غرب پيشروي نمايند در اين مرحله سر پل تامين و يگانها با يكديگر ملحق شدند ، ولي يگانهايي كه از شمال به سمت جنوب عمل مي نمودند به علت وجود موانع طبيعي رودخانه كرخه و وجود مناطق آب گرفتگي و باتلاقي بودن بعضي از قسمت ها ، موفق به پيشروي در محورهاي واقع در جنوب اهواز و هويزه نشدند . اما ضربات شديدي به لشگر 3 عراق وارد آوردند و از كمك رساني اين لشگر به ساير مناطق جلوگيري كردند مرحله دوم عمليات در ساعت 22:15 روز 16 ارديبهشت ماه 1361 با تامين رمز ياعلي ابن ابيطالب (ع) ، قرارگاه فتح نصر به منظور انهدام نيروهاي دشمن در مقابل سر پل و رسيدن به خط مرز آغاز شده است . نيروهاي عراقي در مقابل هجوم سريع و توام با غافلگيري نيروهاي خودي ، مقاومت اندكي از خود نشان دادند اما به زودي به حالت فرار ، مبادرت به عقب نشيني كردند.
در روز 18 ارديبهشت ، نيروهاي دشمن از مناطق نيسان و كرخه و نورد ، عقب نشيني كردند و رزمندگان قرارگاه قدس ضمن تغيير نيروهاي در حال فرار عراقي خاكريزهاي اول و دوم آنان رااشغال كردند با ترميم بريدگيهاي جاده اهواز ـ خرمشهر ، يگانهايي از قدس 5 و قدس 2 به پيشروي خود ادامه دادند ودر ساعت 14 پادگان حميد پس از 9ماه باز پس گرفته شد و همچنين شهر هويزه كه توسط نيروهاي دشمن تخريب شده بود آزاد گرديد .
دشمن از اين پس تمام قواي خودرا روي دفاع از جبهه شرق بصره و خرمشهر متمركز كرد و به همين منظور دو لشگر خود را از منطقه كرخه نوربه عقب كشيد و در طول خط مرزي كوشك طلاييه با حفر كانال و ايجاد ميادين مين و استحكامات صحرايي يك خط پدافندي بوجود آورد.
دراجراي سومين مرحله از عمليات بيت المقدس با هدف آزاد سازي خرمشهر لشگر هاي 16 و 92 زرهي ، لشگر 21 پياده و تيپها ي 58 تكاور ، 55 هوابرد ، 37 زرهي و تيپ 23 نيروهاي ويژه هوابرد ارتش جمهوري اسلامي ايران و 2 لشگر و 7تيپ از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در قالب 3 قرارگاه قدس ، نصر و فتح سازماندهي شدند.
در ساعت 22:45 روز 19 ارديبهشت قرارگاه نصر براي تامين شلمچه و محاصره خرمشهر تك خود را آغاز كرد و به خطوط دشمن يورش برد.
پس از 10 روز از آغاز تلاش براي فتح خرمشهر، سرانجام در ساعت 21:30 روز يكم خرداد ماه 1361 و با رمز يا محمدبن عبدالله ، عمليات اصلي براي آزادي خرمشهر آغاز گرديد. قرارگاه فتح در ساعت 3:45 بامداد در روز دوم خرداد به جاده آسفالته خرمشهر- شلمچه رسيد و به سوي پل نو شروع به پيشروي كرد و نيروهاي عراقي تحت فشار خرد كننده رزمندگان نصر 2 به حوالي نهر خين عقب رانده شدند وارتباط زميني نيروهاي مستقر در خرمشهر و منطقه شلمچه قطع شد. در ساعت 6:30 قرارگاه فتح ، خرمشهر را محاصره كرد و با رسيدن پل نو به سوي شط العرب به پيشروي خود ادامه داد و درساعت 2 بعدازظهر به رودخانه رسيد و نصر 3 نيز جاده دژها را اشغال كرد و فتح به سواحل اروند دست يافت.
پس از موفقيت در اين مرحله قرارگاه مشترك كربلا به قرارگاه فتح ماموريت داد تا با ورود به خرمشهر اين شهر را از لوث وجود نيروهاي عراقي پاك نمايد و قرارگاه نصر ماموريت يافت تا در سمت باختر و شلمچه ضمن پدافند ، نسبت به انهدام سرپل دشمن اقدام نمايد وجلوي پيشروي نيروهاي دشمن را به سمت شرق را سد نمايد . در ساعت 3 بامداد روز سوم خرداد ماه با نصب يك دستگاه پل شناور درمنطقه مارد ، رزمندگاني از تيپ 23 نيروهاي ويژه هوابرد و تكاوران نيروي دريايي ارتش از كارون عبور كردند وبه ساحل شرقي كارون وارد شدند تعدادي از افراد دشمن با استفاده از قايق و عبور از اروند تلاش كردند تا با استفاده از تاريكي شب فرار كنند اما تعدادي از قايق هاي آنها زير آتش تكاوران دريايي قرار گرفت و غرق شدند . نيروها ي عراقي دسته دسته خود را تسليم مي كردند در ساعت 11 روز سوم خرداد ماه 1361 و در حاليكه درگيري شديد بين رزمندگان نصر 2 و فجر 3 در شمال نهر خين با نيروهاي دشمن در جريان بود يگانهاي قرارگاه فتح متشكل از رزمندگان ارتش و سپاه و بسيج مردمي از سمت غرب وارد خرمشهر شدند . دشمن در منطقه ي گمرك خرمشهر از خود مقاومت نشان مي داد كه به سرعت در هم شكسته شد و رزمندگان دليراسلام از شمال، غرب و شرق وارد شدند و سرانجام خرمشهر در ساعت 4 بعدازظهر در روز 4آبان ماه 1359 پس از 35روز مقاومت به اشغال دشمن در آمد ، پس از 578 روز اسارت خرمشهر آزاد شد و به آغوش وطن اسلامي بازگشتوپرچم جمهوري اسلامي بر فراز گنبد مسجد جامع شهر برافراشته شد.
دست آوردهاي عمليات غرور آفرين و شگفت انگيز بيت المقدس نيز بسيار چشمگير و از نشانه هاي رحمت لطف خداوند بزرگ بر اين ملت شهيد پرور بود . بطوريكه ضايعات و تلفات وارد شده بر نيروهاي عراقي در طي اين عمليات و تعداد بالاي اسراي دشمن ، شگفتي جهانيان رابرانگيخت.

خلاصه اي از فعاليتهاي نيروي دريايي در عمليات بيت المقدس :

ماموريت: عبور از رودخانه كارون.
سازمان :
1- استقرار قرارگاه
2- گردانهاي شناورهاي هجومي شامل سه گروهان آبخاكي, يك دسته تعمير و نگهداري- 300 فروند قايق با 160 نفر قايقران
3- 45 نفر غواص با ساز و برگ
4- 50 نفر پرسنل ملوان
5- يك گردان تكاور
6- دو گردان تفنگدار دريايي
7- گروه رزمي آبادان- خرمشهر

با اجراي اين ماموريت بيش از 15000 پرسنل رزمنده در منطقه سر پل پس از تامين گذرگاههاي محلي, ترابري شدند. پشتيباني تداركاتي و حمل اسرا نيز بعهده اين سازمان رزمي بود و در خلال آن همكاري در استقرار پلها, بيرون كشيدن خودروها و تجهيزات و نيز اجساد صورت مي گرفت.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir