عمليات والفجر 8 و فتح فاو

نامه الکترونیک چاپ PDF

نام عمليات : والفجر 8 (فاو)
زمان اجرا : 20/11/1364
رمز عملیات : يا فاطمه الزهرا(سلام‌ الله‌ عليها)
مكان اجرا : منطقه عملیاتی اروند – جزیره فاو عراق – جنوبی ترین محور جنگ
تلفات دشمن (کشته ، اسیر و زخمی) : 57000
ارگان هاي عمل كننده : رزمندگان سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌
اهداف عمليات : در هم شکستن ماشین جنگی عراق ، فتح شهر مهم فاو ، قطع ارتباط دریایی عراق با خلیج فارس و تهدید شهر بصره عراق

شرح عملیات

منطقه فاو بر ارزش سياسي - نظامي، به لحاظ فراهم سازي امکان حضور مقتدرانه ايران در خاک عراق و موقعيت جغرافيايي و طبيعي آن، داراي ارزش استراتژيک نيز مي‌باشد. عمليات والفجر 8 در تاريخ 20 بهمن 1364 با هدف آزادسازي اين منطقه شروع شد و با خلق حماسه‌اي تاريخي و کاري که به لحاظ دانش نظامي مدرن غير ممکن مي‌نمود با عبور رزمندگان اسلام از رودخانه خروشان اروند و فتح فاو پايان يافت. فتح فاو از نظر سياسي، بسيار مهم و استراتژيک بود و توازن نظامي جنگ ایران و عراق را به سود ايران رقم زد.

عملیات در شب بیستم بهمن ماه با ترکیبی از ۱۰۰٬۰۰۰ رزمنده از پنج لشکر ارتش و ۵۰٬۰۰۰ نیروی پاسدار و بسیجی انجام گرفت. مرحله اول عملیاتی ایزایی بود که به مدت پنج روز در نزدیکی شهر بصره انجام شد. در این مرحله نیروهای ایرانی در شمال منطقه عملیاتی در نزدیکی با روش موج انسانی به سمت نیروهای عراقی یورش بردند. بطور همزمان در جنوب در نزدیکی فاو ایرانی ها عملیات را با استفاده از لشکر مکانیزه شروع نمودند. هر دو این عملیات ها با آتش سنگین عراقی ها مواجه و متوقف شد. در جبهه شمالی عملیات موج انسانی نیرو های داوطلب تلفاتی جان در حدود ۴٬۰۰۰ نفر از ایرانی ها را گرفت. عراقی ها با این تصور اینکه هدف اصلی عملیات جبهه شمالی است نیروهای خود را در جبهه شمالی متمرکز کردند.

هدف اصلی نیروهای ایرانی شبه جزیره فاو بود که تنها نقطه ای از عراق بود که عراقی ها امکان دسترسی مستقیم به خلیج فارس را داشتند. در جبهه جنوبی ایرانی ها ابتدا دو عملیات آبی خاکی اجرا نمودند و ابتدا توانستند جزیره ام القصر در اروند رود را به اشغال خود در آورند٬ هر چند دو روز بعد عراقی ها توانستند با پاتکی جزیره را پس بگیرند.

عملیات همزمان دوم ایرانی ها نقطه جنوبی شبه جزیره فاو را هدف قرار داده بود که در آن ایرانی ها با استفاده از قایق های تندرو و قایق های سنگین حامل تانک و تجهیزات زرهی از اروند رود عبور کرده و از شش نقطه در خاک فاو فرود آمدند. در طی ۲۴ ساعت ایرانی ها به توانستند کل شبه جزیره را به اشغال خود در آورند. هزاران سرباز وظیفه عراقی برای دفاع در برابر تهاجم سنگین آموزش کافی نداشتند و تاب مقاومت در برابر این حمله را نیاوردند. در این تهاجم ۴٬۰۰۰ نفر از نیروهای وظیفه عراقی کشته شدند و تعداد ۱٬۵۰۰ نفر از آن ها به اسارت در آمدند.

می توان این عملیات را بزرگترین پیروزی در عملیات های تهاجمی ایران در جنگ ایران و عراق دانست. در نتیجه این عملیات ایران بر سواحل اروند، ساحل شمالی خور عبدالله و شبه جزیره فاو مسلط شد و راه ورود عراق به خلیج فارس از طریق فاو مسدود شد. ایرانی ها در ادامه این عملیات حملات خود را متوجه بندر ام قصر نمودند ولی از اشغال این شهر بندری باز ماندند. در آن زمان مدت ها بود که عراق به دلیل جنگ دیگر از شبه جزیره فاو برای صادرات نفت استفاده نمی کرد و پیروزی ایران در این عملیات اهمیت استراتژیک قابل توجهی نداشت. با این حال اشغال این شبه جزیر پیروزی بزرگ سیاسی برای ایران به شمار می رفت. نتیجه این عملیات رهبران ایران را به شکست کامل ارتش عراق امیدوارتر نمود و پس از آن رهبران ایران از پذیرش قطعنامه های صلح سازمان ملل سر باز زدند.

عراقی ها از لحظه شکست در این عملیات به تجدید قوای خود اقدام کردند و ازجمله اقدامات آن های افزایش بی سابقه تعداد پرسنل گارد ریاست جمهوری عراق٬ خرید تجهیزات مدرن٬ و افزایش توان لجستیکی بود. همه اقدامات عراقی ها در حالی انجام شد که نیروهای نظامی ایرانی با مشکلات عمده ای در استخدام نفرات جدید داشتند و همزمان به دلایل تحریم ها فلج کننده در تعمیر تسلیحات و خرید تسلیحات مدرن با مشکلات جدی روبرو بودند. مجموع این عوامل زمینه ساز شکست های نیروهای ایرانی و پیروزی نیروهای عراقی در عملیات های بعدی شد.

کشور های عربی حشیه خلیج فارس و بویژه کویت که نیروهای ایرانی در فاصله ۵۰ مایلی از آن مستقر بودند از واهمه پیروزی های آینده نیروهای ایران کمک های خود را به عراق به شدت اقزایش دادند.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir