نگاهی به عملیات قدس

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: عملیات بزرگ بدر با وجود آنکه به اهداف خود نرسید، اما از جمله عملیات‌هایی بود که در صورت موفقیت می‌توانست موقعیت نظامی ایران در ساحل دجله را تثبیت و راه رسیدن به بغداد را هموار کند. عملیات بدر در اواخر سال 1363 در منطقه هور – درست در محورهای عملیاتی خیبر- صورت گرفت و بزرگ‌ترین عملیات نظامی ایران پس از دو سال رکود نسبی بر جبهه‌های جنگ به شمار می‌رفت.

 

محور عملیاتی بدر به گونه‌ای بود که می‌بایست در آن محور همواره تحرک نظامی وجود می‌داشت و از هر تک ناگهانی دشمن در این منطقه جلوگیری به عمل می‌آمد. در این راستا فرماندهان جنگ تصمیم گرفتند در این محور به عملیات‌های محدودی دست بزنند تا هم دشمن را سرگرم کنند و هم روحیه رزمندگان حفظ شود.

به همین منظور ساعت‌21 و25 دقيقه‌ شامگاه‌24 خرداد ماه‌1364 نيروهاي‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي، عمليات‌ «قدس‌1» را با رمز «يا محمد رسول‌ الله» در منطقه‌ عملياتي‌ «هورالهويزه» در شرق‌ رودخانه‌ «دجله» عراق، براي‌ انهدام‌ نيروهاو بر هم‌ زدن‌ انسجام‌ ماشين‌ جنگي‌ ارتش‌ عراق، در منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌ 180 كيلومتر مربع‌ آغاز كردند.

در اين‌ عمليات‌4 روزه، نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ ايران‌ در ظرف‌ مدت‌ كوتاهي‌ به‌ دو پاسگاه‌ مورد نظر يعني‌ «ابوذكر» و «ابوليله» دشمن‌ دست‌ يافته‌ و مقاومت‌ آنها را درهم‌ كوبيدند.

دشمن‌ در صبح‌ روز نخست‌ با هواپيماهاي‌ پي‌سي‌7 و بالگرد‌ اقدام‌ به‌ بمباران‌ شيميايي‌ و انفجاري‌ نمود، اما با استقرار سريع‌ توپهاي‌ ضد هوايي، يك‌ فروند از اين‌ نوع‌ هواپيما با موشك‌ «سام‌7» ساقط‌ شده‌ و پاتك‌ هوايي‌ دشمن‌ عملاً‌ ناكام‌ ماند. لازم به یادآوری است کمبود تجهیزات ضد هوایی در عملیات بدر یکی از مهمترین عوامل ناکامی آن بود تا جایی که هواپیمایی مانند پی‌سی7 که یک هواپیمای ملخی تک موتوره آموزشی بود با مسلسل خود تلفات بسیاری را به نیروهای عمل کننده ایران وارد می‌کردند.

اين‌ پاتك‌ها در روزها و ساعات‌ بعدي‌ نيز از سوي‌ دشمن‌ تداوم‌ يافت‌ كه‌ براي‌ نيروهاي‌ عراقي‌ سودي‌ در بر نداشت. هدف‌ نهايي‌ در عمليات‌ قدس‌1 كه‌ در آغاز سلسله‌ عمليات‌هاي‌ قدس‌ پيش‌بيني‌ شده‌ بود، رسيدن‌ به‌ اهداف‌ و نقاط‌ تأمين‌ نشده‌ عمليات‌ بدر، از جمله‌ نزديك‌ شدن‌ به‌ جاده‌ مهم‌ العماره‌- بصره‌ بود. پاسگاه‌هاي‌ «مختار، ابوذكر، ابوليله‌ و الميدان» عراق‌ آزاد و منطقه‌ «الحسان» و «الزجيه» واقع‌ در نزديكي‌ جاده‌ مذكور به‌ تصرف‌ نيروهاي‌ خودي‌ در آمد.

طي‌ اين‌ عمليات‌ تيپ‌2 از لشكر25 پياده‌ به‌ طور100 درصد متلاشي‌ شد و يك‌ فروند هواپيما، يك‌ فروند بالگرد،15 قايق‌ و12 پاسگاه‌ سيار منهدم‌ و تعداد890 تن‌ از نيروهاي‌ عراقي‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسات‌ نيروهاي‌ خودي‌ در آمدند.

غنايم‌ به‌ دست‌ آمده‌ نيز شامل‌4 قبضه‌ توپ‌ ضد هوايي، 9 قبضه‌ خمپاره‌انداز، 29 فروند قايق‌ جنگي‌ و بلم، 10 دستگاه‌ بي‌سيم،10 قطعه‌ پل، 25 قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و مقدار فراواني‌ مهمات‌ و فشنگ‌ بود.

 

نام‌ عمليات: قدس‌1

زمان‌ اجرا : 3/24 /1364

مدت‌ اجرا : 4 روز

تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير ) : 890

رمز عمليات: يا محمد رسول‌ الله9

مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ هورالهويزه‌ در شرق‌ رودخانه‌ دجله‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌ كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌

اهداف‌ عمليات: انهدام‌ نيروهاي‌ دشمن‌ و بر هم‌ زدن‌ انسجام‌ سازمان‌ رزمي‌ ارتش‌ عراق‌ و رسيدن‌ به‌ اهداف‌ تأمين‌ نشده‌ در عمليات‌ بدر

 

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir