عملیات آخر

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: عملیات بیت المقدس برای نابودی دشمن در منطقه شلمچه طراحی شده بود که با رمز یا اباعبدلله الحسین (ع) در روز بیست و سوم خرداد ماه سال 1367 انجام شد و در واقع آخرین عملیات جنگی در دوران دفاع مقدس محسوب می شود.

در همین بین عراق هم به این عملیات واکنش نشان می دهد و نیروهای زیادی را به میدان می فرستد و همچنین به شکل گسرده ای از تسلیحات شیمیایی استفاده می کند.

برای عملیات، فرماندهان ایران مکان هایی را از قبل مشخص کرده اند و متعاقب آن کار نقل و انتقال رزمندگان ایران در این مکان ها آغاز می شود تا  بتوانند در وقت مناسب عملیات را آغاز کنند.

رزمندگان براي پاسخ دادن به يكه‌تازي‌ ها و تهديد‌هاي ارتش عراق امكانات و تجهيزات يك عمليات را فراهم می کنند. منطقه مورد نظر شناسايي مي‌ شود و چند لشكر براي اجراي اين عمليات خود را آماده و پس از آخرين جلسات توجيهي به سمت خطوط تماس و محورهاي عملياتي حركت مي‌كنند.

حمله رزمندگان در حالي آغاز مي ‌شود كه دشمن چند ساعت قبل از شروع آن، مواضع رزمندگان را به ‌شدت زير آتشبار سنگين خود قرار داده بود كه اين گلوله باران حاصلی ندارد و موفق نمی شود تا در نیروهای ایرانی اختلالی ایجاد کند

.رزمندگان نيروي زميني سپاه با عبور از موانع ايذايي از چند محور به مواضع دشمن يورش مي‌برند. هجمه رزمندگان، در همان ابتدا، خطوط مقدم نیروهای عراقی را درهم مي‌كوبد و رزمندگان پس از پشت سر گذاشتن دژهاي دفاعي مقدماتي، در عمق نيروهاي عراقي پيشروي مي‌كنند. دشمن براي مقابله با اين حمله شدت آتش توپخانه خود را افزايش مي‌دهد كه متقابلا نیروهای ایرانی هم پاسخ در خوری می دهند و باز هم آسیبی به رزمندگان ایران وارد نمی شود.

13 دقیقه بعد رزمندگان ایرانی موفق می شوند تا خود را به توپخانه دشمن برسانند؛ مساله ای که باعث شد تا سربازان عراقی مبهوت شوند. آنها به سرعت به این طرف و آن طرف می دویدند و در پی این بودند که سنگر و جان پناهی برای خودشان پیدا کنند تا بتوانند جانشان را نجات دهند.

پس از سقوط «هلاله سه» (دژ دفاعي) و فرار بعثيان به نقاط عمقي، هوا روبه‌ روشنايي مي‌ رود كه بلافاصله پرواز هواپيماهاي عراقي آغاز مي‌ شود. نيروهاي سپاه تا جنوب درياچه ماهي پيشروي مي‌ كنند. از این به بعد لازم بود تا در مقابل حمله های هوایی دشمن، عکس العمل مناسبی نشان داده شود. به همین علت هوانیروز وارد میدان می شود و هلیکوپترهای خود و همچنین تعدادی از جنگنده های نیروی هوایی خودشان را بالای سر دشمن می رسانند.

دشمن بعثي حوالي ظهر با جمع‌آوري نيروهاي پراكنده و با وارد كردن تعداد بي‌شماري تانك و نفربر اقدام به پاتك مي‌ كند. خاكريزهاي مقابل نيروهاي زرهي بعث كه قواي اسلام در پشت آن موضع گرفته بودند، مانعي بود كه اگر برداشته مي ‌شد، تعداد زيادي از سربازان اسلام كشته، زخمي يا به اسارت درمي‌ آمدند.

دشمن براي تسخير اين مواضع با شليك گلوله‌هاي مستقيم تانك و آتش توپخانه‌ پيشروي مي‌كند كه عدم عكس‌العمل مناسب نيز برگستاخي دشمن مي‌افزايد. جان بركفان سپاه و بسيج، به محض رسيدن دشمن به تيررس، با آرپي‌جي 7 ادوات زرهي آنها را مورد هدف قرار مي‌دهند و تعداد زيادي تانك را به آتش مي‌كشند. نبرد شدت مي‌گيرد و به اوج خود مي‌رسد و صحنه نبرد كم‌كم چهره عوض مي‌كند. دشمن با بهره‌گيري وسيع از تانك و نفربر تلاش مي‌كند كه رزمندگان را به محاصره درآورد.

به همين منظور از هر طرف، عرصه را بر آنها تنگ مي ‌كند. حتي عقبه را براي جلوگيري از رسيدن مهمات زير آتشباري شديد خود مي‌گيرد. مهمات رفته رفته كم و كمتر مي ‌شود و نيروهاي سپاه براي جبران كمبود مهمات از جان مايه مي ‌گذارند و براي اين‌ كه دشمن متوجه اوضاع آنها نشود، به تاكتيك‌هاي مختلفي دست مي ‌زند و در اين ميان تانك ‌هاي دشمن لحظه به لحظه به مواضع آنها نزديك ‌تر مي‌ شوند.

قواي ایران با تمام توان در مقابل تانك ‌هاي بي ‌شمار ارتش بعثي به دفاع تمام عیار مي‌ پردازند تا از پيشروي آنها جلوگيري به عمل آورند. هركس از نقطه‌اي از خاكريز شليك مي ‌كند تا دشمن تعداد دقيق نيروها را شناسايي نكند. نيروي هوايي عراق با از دست دادن يك فروند جنگنده، مواضع قواي اسلام را چندین بار بمباران مي ‌كند و باعث افزايش شكاف و از هم گسيختگي رزمندگان ایران مي‌ شود.

در يك محور، 7 نفر از آرپي‌جي‌ زن‌ ها با موشك‌ هاي اندكي كه براي آنها باقي مانده بود، بار ديگر تعدادي از تانك ‌هاي دشمن را كه در حال پيشروي بودند، مورد هدف قرار مي ‌دهند و مانع پيشروي تانك ‌هاي عراقي مي ‌شوند. در اين مصاف نابرابر، دليرمردان از جان مايه مي‌ گذارند و تعدادي نيز به شهادت مي ‌رسند. پس از نبرد نابرابر از مواضع متصرفه عقب مي ‌نشينند.

همچنين تا غروب روز عمليات، تعداد 2200 تن از نيروهاي دشمن به اسارت درمي ‌آيند. نیروهای ایرانی در پايان عمليات با انهدام 80 درصد امكانات دشمن در منطقه به همراه غنايم به مواضع اوليه خود باز مي ‌گردند. در اين عمليات تعداد 4 تيپ عراق منهدم مي‌ شود و قرارگاه لشكر 19 عراق نيز از ضربات رزمندگان اسلام مصون نمي ‌ماند.

با همه تلاش رزمندگان سپاه، پاتك ‌هاي سنگين و فشار مضاعف دشمن عقب‌نشيني را بر نيروهاي اسلام تحميل و مشخص مي ‌شود كه دشمن از نظر تجهيزات و نيروهاي پياده پيشرفت كرده‌ و در آمادگي به سر مي‌برده است.

نتايج عمليات:

الف) شامل تجهيزات منهدم شده از قبيل يك فروند هواپيما، 60 دستگاه تانك و نفربر، 20 دستگاه خودرو، 40 قبضه توپ و چندين انبار بزرگ مهمات.

ب) يگان‌هاي منهدم شده دشمن: شامل تيپ‌هاي 22، 113، 421، 428، 429 پياده.

گردان 21 توپخانه به همراه 3 گردان ديگر، تيپ 26 زرهي از لشكر مكانيزه، تيپ 6 و 12، تيپ 2 زرهي از لشكر 5 مكانيزه و تيپ 425 و 45.

پ) تعداد كشته و زخمي: 18200نفر.

تعداد اسرا: 2200نفر.

ج) غنايم:

چندين قبضه توپ، تعداد زيادي تجهيزات و ادوات زرهي و مكانيزه، چندين انبار بزرگ مهمات.

د) نيروهاي عمل‌كننده: سپاه با حمايت ارتش

بازتاب رسانه‌اي، عمليات بيت‌المقدس 7

این عملیات بازتاب نسبتا گسترده ای در میان رسانه های خارجی پیدا کرد و چند نفر از تحلیلگران و مفسران غربی در مورد آن بحث های زیادی مطرح کردند.

راديو بي‌بي‌سي به نقل از مفسر خود«ديويد شو» درباره اهميت سياسي و نظامي حمله ايران به شلمچه مي‌گويد: «مي‌توان احتمال داد اين عمليات آغاز يك استراتژي جديد و محدود از طرف ايران باشد كه در آن با حملات ضربتي، ابتكار نظامي در دست نيروهاي ايراني بماند و در عين حال عراق مجبور شود كه با تلفات سنگين و تلاش سخت، خطوط دفاعي خود را حفظ كند».  راديو لندن هم در خبری اعلام کرد که: «آنچه كه مسلم مي ‌نمايد اين است كه در اين حمله هماهنگي ميان نيروي زميني و نيروي هوايي ايران كاملاً آشكار بود».

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir