حمله هوایی عراق به نماز جمعه

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: 26 تیر ماه یادآور روز تلخی برای مردم همدان است. آخرین جمعه ماه رمضان در سال 61 بود که مردم برای برگزاری راه پیمایی روز قدس به خیابان ها آمده بودند. جنگنده های عراقی هنگام برگزاری نماز جمعه و بعد از آن راهپیمایی، به شهر حمله کردند و تعداد زیادی از مردم را به شهادت رساندند.

از ساعات اولیه صبح مردم با پلاکاردهای مختلفی که بر روی آن مرگ بر امریکا  و مرگ بر اسراییل نوشته شده بود، در خیابان ها و محل برگزاری نماز جمعه در استادیوم آزادی شهر جمع شده بودند. جنگ جنگ تا پیروزی شعار دیگری بود که به طور گسترده از زبان مردم شنیده می شد.

زمانی که راه پیمایان به سمت میدان بوعلی در حرکت بودند ناگهان صدای انفجار مهیبی شنیده شد و سکوتی عجیب حکمفرما شد. دودی سیاه از قسمت شمال غربی شهر دیده می شد و مردم چشمشان به آن سو بود.

دو ماشین تویوتا که به تیربارهای کالیبر 50 مجهز بودند در میان جمعیت حرکت می کرد و تلاش می کرد تا به سمت جنگنده های عراقی شلیک کند و زمینگیرشان کند، اما فایده نداشت. پدافند شهر هم هنوز مستقر نشده بود و کاری از این تیربارها بر نمی آمد.

شمال غرب شهر همدان در واقع محله فقیر نشسن شهر محسوب می شد، و عراقی ها همین نقطه را هدف قرار داده بودند. مردم زیادی برای کمک به حادثه دیدگان به محل انفجار رهسپار می شود؛ بعد از آن ساعت یازده به سمت محل برگزاری نماز جمعه می روند. نماز جمعه شلوغ تر از هر زمان دیگری است و انبوه مردم روزه داری که آکنده از خشم هستند دیده می شوند. سخنران پیش از خطبه ها مردم را به صبر و آرامش دعوت می کند و یاد سیدالشهدا و یارانش را گرامی می دارد. در همین بین، کاغذی به او داده می شود که خبر پیروزی می دهد.

گردان های فتح، نصر و خندق استان همدان در عملیات رمضان ضربات سهمگینی به دشمن وارد کرده اند. خطیب جمعه به مردم تبریک می گوید و صدای بلند تکبیر مردم از همه جا شنیده می شود. شادی اما خیلی نمی پاید و صدای انفجار دیگری شنیده می شود. جنگنده ها این بار محل برگزاری نماز جمعه را هدف گرفته اند. تکبیر ها جای خودش را به فریادهای یا زهرا (س) و یا حسین (ع) می دهد.

هواپیماهای عراقی ضلع شمالی استادیوم را با راکت های خود هدف قرار داده اند و مصلای نماز جمعه را به آتش کشیدند. زنان، مردان، جوانان و خردسالان زیادی در همان لحظه های اولیه حمله به شهادت می رسند و از هر سو صدای فریاد شنیده می شود.

در آن زمان دشمن بعثی آسیتب های زیادی از حمله های رزمندگان ایران متحمل شده بود و از همیشه خشمگین تر بود. به همین دلیل تصمیم گرفته بود تا خوی وحشی خود را بیش از هر زمان دیگری نشان دهد. از زمان آغاز جنگ تحمیلی این اولین بار بود که عراقی ها به نماز جمعه حمله می کردند. در این حمله صد نفر از نمازگزاران به شهادت رسیدند و 600 نفر هم مجروح شدند.

فردای روز بمباران بسیاری از خبرنگاران داخلی و خارجی به همدان آمدند و با خانواده های شهدا و مجروحین گفت و گو کردند. در این نخست وزیر وقت و برخی دیگر از مسئولان کشوری هم دیده می شدند. در روز یکشنبه 27 تیرماه 61 پیکرهای 100 تن از شهدای این حادثه با حضور ده ها هزار نفر از مردم استان، از میدان امام خمینی (ره) شهر همدان تا گلزار شهدا تشییع شد و از آن روز به بعد نام "قدس" بر آن ورزشگاه نهاده شد.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir