دستگیری یک فعال زن سوری توسط ماموران امنیتی

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشگسوت: در ادامه اعتراضات مردمی در سوریه که به کشته شدن صدها تن و دستگیری هزاران نفر دیگر منجر شده است، ماموران امنیتی این کشور اقدام به دستگیری یکی از نویسندگان زن فعال این کشور کردند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از دمشق  مقامات سوريه دوشنبه يک نويسنده و روزنامه نگار مهم طرفدار اصلاحات در اين کشور را دستگير کردند.

يکشنبه نيز مقامات سوري دو شخصيت مخالف ديگر را دستگير کردند. رئيس گروه حقوق بشر سوريه گفت: دستگاه‌هاي امنيتي دوشنبه  فائز سارا را در دمشق دستگير کردند. وي افزود ما از دلايل و محل دستگيري اين نويسنده برجسته سوري اطلاعي  نداريم.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از دمشق سارا 61 ساله عضو گروه مخالف به اصطلاح اعلاميه دمشق است که اصلاحات دموکراسي در سوريه را خواستار شده است. وي يکبار ديگر در سال 2008 نيز به مدت بيش از دو سال دستگير و زنداني شده بود.

روز يکشنبه نيز دستگاه‌هاي امنيتي سوریه جرج صبرا عضو حزب غيرقانوني کمونيست و همچنين احمد معتوک از حزب اتحاديه دموکراتيک سوسياليست را دستگير کردند.

دولت سوریه علی‌رغم تبلیغات فراوان در مورد برقراری آزادی‌های مدنی و همچنین برداشتن حالت فوق‌العاده که از سال 1963 در این کشور در جریان است، همچنان به قلع و قمع مخالفان ادامه می‌دهد.

روز گذشته برای اولین بار دامنه اعتراضات در سوریه به دانشگاه دمشق کشیده شد. دانشجویان سوری خواستار آزادی‌های بیشتر، آزادی مطبوعات و فعالیت احزاب و همچنین برچیده شدن حالت فوق‌العاده در این کشور هستند. به نوشته القدس العربی این دانشجویان همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی و مورد پیگرد قرار دادن عاملان کشتارهای اخیر در این کشور شده‌اند.

اعتراضات در سوریه از شهر جنوبی درعا شروع شد و به سرعت دامنه آن به شهرهای دیگر کشیده شد. در این کشور علی‌رغم تظاهرات گسترده در حمایت از بشار اسد و برخی حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، مردم همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

در حالی که در هر اعتراض تعدادی کشته و زخمی می‌شوند، مقامات امنیتی کشتارها را به افراد ناشناس نسبت می‌دهند ولی تاکنون هیچ یک از این افراد ناشناس دستگیر نشده‌اند.

هر چند برخی کشورها از دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند، اما سرکوب‌های خونین اخیر در این کشور با اعتراضات بین‌المللی هم مواجه شده است تا جایی که دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس با رئیس جمهور این کشور خواستار خویشتن‌داری در برابر مردم معترض شد.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir