ازسرگيري روابط ايران و مصر در سايه فشارها

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: بروز انقلاب مردمی در مصر و کنار رفتن مبارک و رژیم او، این فرصت را پیش آورده است تا رهبران جدید قاهره، توان خود را برای برقراری روابط با تهران محک بزنند.

در همین راستا چندی است که نطق‌های دیپلماتیک میان ایران و مصر در جریان است، اما به نظر می‌رسد دست‌هایی در جریان است تا این روابط به هیچ عنوان از سر گرفته نشود. این دست‌ها که بی‌شک آن را باید در جریان‌های قدرتمند سرمایه‌گذار در مصر دید، این روزها نگاه خود به از سرگیری روابط تهران – قاهره را به صورت یادداشت‌های روزنامه‌ای و یا فشارهای پنهان وارد می‌کنند.

در این میان روزنامه اماراتي الخلیج برای تشدید فضای سیاه و سفید میان ایران و مصر در مقاله‌اي نوشت فرهيختگان و انديشمندان مصر درخصوص برقراري روابط با ايران اختلاف نظر دارند.

این مقاله که به قلم محمد السعيد ادريس در شماره روز یک‌شنبه منتشر شد، آورده است: با پيگيري طرح هاي در حال اجرا بين ايران و مصر طي روزهاي گذشته آشکار مي شود دو کشور تا اندازه اي به وجود فرصت هايي براي گسترش روابط دوجانبه و نيز برقراري مجدد سيستم روابط منطقه اي در خاورميانه به ويژه بين ايران کشورهاي عربي و ترکيه در برابر ائتلاف امريکا -اسرائيل خوش بين هستند؛ البته خوش بيني آنها محتاطانه است.

اين رويکردي است که آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر جمهوري اسلامي ايران و محمود احمدي نژاد رئيس جمهور اين کشور در طول انقلاب مصر و پس از پيروزي آن به صراحت و به طور مستقيم آن را اتخاذ و درباره پيروزي انقلاب مصر سرنگوني رژيم سابق حسني مبارک و امکان تشکيل خاور ميانه اسلامي ابراز خوش بيني کردند.

آنها همچنين مصادف شدن روز پيروزي انقلاب مصر روز يازده فوريه 2011 را با پيروزي انقلاب ايران در همان روز در 1979 به فال نيک گرفتند.

رئيس جمهور ايران نيز  در ادامه اظهارات رد و بدل شده ميان نبيل العربي وزير خارجه مصر و علي اکبر صالحي همتاي او درخصوص برقراري روابط کامل ديپلماتيک ميان دو کشور و درخواست صالحي از وزير خارجه مصر براي سفر به تهران، در کنفرانسي خبري تمايل خود را به برقراري روابط نزديک با مصر ابراز کرد و گفت: ما هميشه به برقراري روابط با تمام کشورها و ملل و به ويژه مصر به جز رژيم صهيونيستي تمايل داريم و اميدواريم تحولات منطقه چشم اندازهاي توسعه را به روي ملل مسلمان بگشايد. او از نزديک شدن زمان تشکيل خاورميانه جديد بدون رژيم صهيونيستي و امريکا خبر داد.

به باور نویسنده این یادداشت، احمدي‌نژاد اين بار به سخن گفتن از خاورميانه جديدي که مهمترين ويژگي‌اش عدم حضور اسرائيل و امريکا در آن است بسنده کرد و آن را خاورميانه اسلامي نناميد، به نظر مي‌رسد احمدي نژاد پس از اظهارات سابقش درباره خاورميانه اسلامي که با واکنش هايي منفي در مصر روبرو شد به گونه‌اي که بسياري بيان کردند هويت انقلاب مصر هويتي ملي و دموکراتيک و نه ديني است و يک جريان ديني آن را هدايت نمي کند بلکه جريان هاي ملي آن را رهبري مي‌کنند و به دنبال عدالت آزادي و حاکميت ملي هستند، با اين سخنان تمايل خود را براي ايجاد وحدت نه تفرقه نشان داد.

در ادامه این مقاله آمده است: آرمان تشکيل نظام جديد منطقه‌اي متعلق به ايران و شايد ترکيه است با اين تفاوت که ايران تمايل دارد براي اين نظام نقش مقابله با طرح‌هاي واشنگتن در منطقه را اعم از طرح خاورميانه بزرگ يا خاورميانه جديد تعريف کند، اما ترکيه ابعاد اقتصادي و فرهنگي را مدنظر دارد.

نویسنده در ادامه به اظهار نظر از طرف نویسندگان و متفکران مصری پرداخته و می‌نویسد: موضع مصر نيز درخصوص چشم انداز روابط با ايران مبهم است چه رسد به ديدگاه راهبردي و منطقه‌اي آن. فرهيختگان و انديشمندان مصري براساس اعتقاد يا عدم اعتقاد به برقراري روابط با ايران به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ دسته اول همانند رژيم سابق بر اين باورند که ايران منبع تهديد است اين گروه بر پايبندي به معاهده صلح با اسرائيل و مشارکت راهبردي با امريکا  تاکيد مي‌کنند، معناي اين امر آن است که اين دسته به بيشتر پرونده‌هاي مرتبط با اين ديدگاه از جمله طرح صلح نيز پايبند هستند.

در مقابل دسته دوم معتقدند که ايران نه تنها دشمن نيست بلکه بايد آن را شريک قلمداد کرد به اعتقاد اين دسته اسرائيل دشمن و امريکا يک متحد مشکوک است، اين گروه معتقدند مردم مصر انقلاب کردند تا از محدوديت‌های تبعيت از امريکا و قيد و بندهاي مربوط به صلح با رژيم صهيونيستي آزاد شوند. مقامات اين کشور نقش رهبري ملي خود را آغاز کنند و به مسائل مربوط به مردمشان پايبند باشند، با ايران و ترکيه به عنوان دو کشور همسايه و متمدن تعامل کنند و يک مشارکت راهبردي مبتني بر پروژه رنسانس عربي را به رهبري مصر و مشارکت ايران و ترکيه براي مقابله با ائتلاف امريکا - رژيم صهيونيستي ايجاد کنند.

ادريس در پايان مقاله نوشت: بدون ترديد مصر به انقلاب در سياست هايش در مورد کشورهاي عربي، منطقه و جهان به گونه‌اي که با انقلاب داخلي اين کشور و آرمان‌هاي مربوط به طرح هاي ملي جديدش سازگار باشد، نياز دارد.

 

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir