کربلای 1، امیدی برای عملیات های بعدی

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: ارتفاعات قلاویزان از جمله مکان هایی است که شاهد عملیات های زیادی در دوران دفاع مقدس بوده است که رزمندگان در دشت های مشرف به آن با نیروهای بعثی می جنگیدند و وادار به عقب نشینی شان می کردند.

در منطقه دشت مهران دو ارتفاعات مهم وجود دارد. یکی ارتفاعات زالوآب و کانی سخت و نمه کلان بو که در شمال قرار دارد و بیشترین قسمت های آن در خاک ایران قرار دارد. در جنوب هم ارتفاعات قلاویزان قرار دارد که مرز بین ایران و عراق را تشکیل می دهند و به همین دلیل از اهمیت ویژه ای در دوران جنگ برخوردار بودند.

قلاویزان در واقع در جنوب غربی شهر مهران واقع شده است و با طول 22 کیلومتر در امتداد یال‌های دامنه غربی کبیرکوه از سمت شرق به غرب کشیده شده است.

عملیات والفجر 3 یکی از نبردهایی است که در این منطقه انجام شده بود و با توجه به مختصات استراتژیک منطقه طراحی عملیات به شکلی اجام شد که در سه محور زالوآب و نمه کلان بو – دشت مهران – قلاویزان صورت بگیرد.

اما این منطقه یادآور عملیات کربلای یک هم هست. شهر مهران 4 بار بین نیروهای عراقی و ایرانی دست به دست شده بود و سرانجام عملیات کربلای 1 سبب شد تا این شهر آزاد شود. جالب است که در قسمتی از ارتفاعات قلاویزان مکانی وجود دارد که آن را نقطه ایثار نامگذاری کرده اند. این محل در هشت کیلومتری شهر مهران قرار دارد که سراسر دشت های بزرگ و گسترده است. در این نقطه تابلوهایی نصب شده است و اسامی رزمندگانی که در نبرد با نیروهای صدام به شهادت رسیدند بر روی آنها حک شده است.

ارتفاعات قلاویزان هم برای ایران و هم برای عراق اهمیت فوق العاده زیادی داشت چرا که با قرار گرفتن و مسلط شدن در آنجا اشراف بسیار زیادی بر منطقه به وجود می آمد. این منطقه پستی و بلندی های زیادی داشت و رسیدن به ارتفاعات و نقاط بلند آن بسیار دشوار بود به ویژه اینکه تعداد زیادی از رزمندگان بخواهند با تجهیزات نظامی از آن صعود کنند. با وجود این، به دلیل اشراف آن عراق سعی زیادی در تصاحب منطقه می کرد، چرا که با دسترسی به نقاط بلند آن به شهرهایی مثل مهران، زرباطیه و بدره عراق در دید آنها قرار می گرفت.

بازپس گیری این منطقه برای رزمندگان ایران دشواری های زیادی ایجاد کرده بود. عملیات والفجر 3 با همین نیت طراحی شد و نیروهای لشکر 41 ثارالله کرمان خود را مهیا کردند تا این ارتفاعات را از دست دشمن پس بگیرند اما با همه تلاشی که کردند موفق به انجام این کار نشدند و بسیاری از کسانی که دراین عملیات به شهادت رسیده بودند پیکرشان تا زمان عملیات کربلای 1 در قلاویزان باقی ماند.

مرحله اول عمليات در ساعت 22:30 روز 9/4/1365 با رمز يا ابا الفضل العباس، ادرکني آغاز شد و نيروهاي خودي در اغلب محورها خطوط دشمن را شکسته و تا قبل از روشنايي صبح با انهدام بيش از 10 گردان پياده عراق، اهداف مرحله اول و قسمتي از مرحله دوم عمليات را به تصرف درآوردند.

این عملیات نه روز کامل ادامه داشت و در نهایت رزمندگان ایران موفق شدند به اهداف عملیات دست پیدا کنند و علاوه بر تصرف باقي مانده يال هاي غربي ارتفاع 223، قرارگاه تاکتيکي تيپ 24 مکانيزه عراق هم توسط نیروهای ایرانی از بین رفت و فرمانده آن و برخی دیگر از نیروهای عراقی به اسارت در آمدند.

موفقیت عملیات کربلای 1 انگیزه بسیاری در فرماندهان و رزمندگان ایرانی ایجاد کرده بود و همچنین استراتژی دفاع متحرک عراق را مدتی بود آغاز کرده بود به پایان رساند. ایرانی ها با این عملیات به انجام عملیات های ایذایی و از میان برداشتن سیاست های تهاجمی عراق امیدوار شده بودند. چرا که در این عملیات یگان های ایرانی شرکت کننده، توانسته بودند با دقت عمل و سرعت بالا، حفاظت عملیات و همچنین فریب دشمن عملیات را به پیروزی برسانند.

شهيد عزيز امير مسعود صادقي يکتا، شهيد عزيز بهمن نجفي، سلمان ايزد يار از جمله رزمندگانی بودند که نقش مهمی در کربلای یک ایفا کردند که به همراه تیپ ده سیدالشهدا (ع) و با حجم 12 گردان در این عملیات جانانه جنگیدند.

 

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir