نگاهی به عملیات نفوذی نصر 3

نامه الکترونیک چاپ PDF

در سال 66 دشمن اقدام به بمباران شهرهای مرزی ایران کرده بود و بسیاری از هموطنانمان را به شهادت رساند. زبیدات در جنوب محور عملیاتی دهلران هدف مهم این عملیات بود تا رزمندگان ایران در این منطقه نیروهای دشمن را زمینگیر کنند و از توان رزمی اش بکاهند.

بنابراین، این عملیات با رمز یا علی بن ابی طالب در منطقه زبيدات در غرب دزفول و حد فاصل شهرهاي عين‌خوش و چنانه آغاز شد.

27 خرداد ماه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از این محور وارد خاک عراق شد و توانست بسیاری از تجهیزات نظامی و مهمات عراق را منهدم کند. در این عملیات 20 تانک و نفربر عراقی، انبار مهمات و تعدادی خودروی نظامی توسط نیروهای ایرانی از بین رفت و به 7 گردان نظامی عراق آسیب های جدی وارد شد. همچنین حدود 1060 نفر از عراقی ها در این عملیات کشته و زخمی و اسیر شدند و چندین عراده توپ، خودرو، ادوات جنگی و ده ها قبضه سلاح سبک از دشمن به غنیمت گرفته شد.

ناگفته نماند که پايگاه هوانيروز پشتيباني عمومي اصفهان نیروی های زمینی در این عملیات را پشتیبانی می کرد و سبب شد تا عملیات به خوبی انجام شود. این پایگاه برای اینکه عملیات به اهداف خود برسد، بالگرد شكاري كبرا و بالگردهاي ترابري 214 و شنوك را برای شناسایی به منطقه فرستاد و از طرف دیگر افسران را برای هماهنگی بیشتر به قرارگاه لشکر 21 و  قرارگاه تيپ‌هاي تك‌ور و اورژانس‌هاي تخليه مجروح اعزام کرد.

پایگاه ارتش جمهوری اسلام ایران در مورد پشتیبانی هوانیروز از این عملیات گزارش داده، بالگردهاي شكاري كبرا با انجام 7 ساعت و 30 دقيقه پرواز در قالب 14 سورتي مأموريت‌هاي واگذاري را در ارتباط با پشتيباني آتش به نحو احسن اجرا كردند و بالگردهاي ترابري نيمه‌سنگين 214 با انجام 24 ساعت پرواز در قالب 43 سورتي توانستند، 93 رزمنده مجروح را از اورژانس‌هاي تاكتيكي به بيمارستان‌هاي محلي از جمله دزفول و اهواز تخليه كنند. بالگردهاي ترابري سنگين شنوك با انجام 19 ساعت و 40 دقيقه پرواز در قالب 12 سورتي توانستند 164 رزمنده مجروح را تخليه كنند و يك هزار 750 كيلوگرم تداركات جابه‌جا كنند.

گزارش کوتاه عملیات:

هدف عملیات : انهدام نیروی های دشمن
منطقه عملیات : جنوب دهلران ( زبیدات )
تاریخ شروع :  ۲۷/۳/۶۶ 
نوع عملیات : نفوذی
نتایج عملیات
تجهیزات منهدم شده : 20 دستگاه تانک - چندین انبار مهمات - تعدادی خودرو نظامی
یگانهای منهدم شده دشمن : گردانهای ۱ و ۲ و۳ ازتیپ ۹۵ لشکر ۱۴ - گردان ۱ از تیپ ۷۰۳ لشکر ۲۰ - ۳گردان از لشکر ۱۸
تعداد کشته و زخمی دشمن : بیش از ۱۰۰۰ نفر
اسراء : ۶۰ نفر
غنائم : چندین قبضه توپ و ادوات جنگی و تعدادی خودرو بهمراه دهها قبضه انواع سلاح سبک
نیروی عمل کننده : نیروی زمینی ارتش

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir