بازپس گیری ارتفاعات استراتژیک میمک در عملیات نصر2

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: یکی از نقاطی که در زمان جنگ تحمیلی از حساسیت نظامی بسیار بالایی برخوردار بود ارتفاع میمک بود که بر اساس بیانیه سال 1975 الجزایر، خط الراس جغرافیایی آن مرز مشترک ایران و عراق را تشکیل می دهد. این ارتفاعات مزیت فوق العاده مهمی برای ایران محسوب می شد چراکه باعث می شد تا نیروهای ایران دید و کنترل خوبی بر روی زمین های اطراف داشته باشند.

علاوه بر این، این منطقه از مدت ها قبل مورد اختلاف ایران و عراق هم بود و به همین خاطر برایش مهم بود که آن را اشغال کند. این ارتفاعات و همچنین پاسگاه مرزی آن قبل از آنکه جنگ به طور رسمی آغاز شود در سال 1359 توسط عراق تصرف شد.

سه ماه بعد از این تصرف قسمت های عمده ای از این تصرفات، در عملیات موفقیت آمیز خوارزم و با کمک عشایر منطقه از دشمن پس گرفته شد. اما منطقه ای میان ارتفاعات شمالی و جنوبی به نام ناف میمک کماکان در دست دشمن باقی ماند.

باقی مانده این قسمت در دست دشمن خطر زیادی برای ایران داشت و باعث می شد تا عراقی ها دید خوبی بر روی نیروهای ایرانی داشته باشند و از طرف دیگر از دید نیروهای ایران بر روی جاده نظامی و غربی-شرقی که به خط الراس میمک منتهی می شد جلوگیری کند.

شناسایی های دقیقی توسط ایران در این منطقه صورت گرفت تا هر چه سریعتر بتوان این منطقه را هم از دست عراقی ها درآورد و مانع کنترل آنها بر منطقه شد. عملیات نصر 2 بر این اساس طرح ریزی شد تا اینکه در روز سیزدهم خردادماه سال 66 عملیات در منطقه ناف میمک آغاز شد.

در منطقه ای که نیروهای ایرانی تجمع کرده بودند حرکت آغاز شد و عملیات در تاریکی شب شروع شد؛ نیروها می بایست اهداف از پیش تعیین شده را تصرف و منطقه تصرف شده را حفاظت کنند.

در همان ساعت های اولیه عملیات رزمندگان ایران توانستند سد نیروهای عراقی را در هم بشکنند و به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند و از جمله ارتفاعات 396 و 404 را بازپس گیرند.

پنج ساعت پس از شروع عملیات عراقی های تلاش هایی کردند تا مجددا منطقه را از دست رزمندگان ایران در بیاورند و پاتک هایی زدند اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبود و با تلفاتی که دادند در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند. در نهایت عملیات در ساعت 8 صبح به نتیجه مورد نظر رسید و رزمندگان آماده شدند تا در موقعیت مناسب آماده پدافند از منطقه مورد نظر شوند.

هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز با تيم اعزامي از پايگاه هوانيروز كرمانشاه كه با 2 فروند بالگرد رزمي كبرا و 3 فروند بالگرد پشتيباني214در اين عمليات شركت كرده بود، 71 سورتي پرواز (35/71 ساعت پرواز) انجام داد و با هلي‌برن 146 نفر از رزمندگان، تخليه 74 نفر مجروح و ترابري دو تن بار و تجهيزات، قرارگاه عملياتي‌ تيپ40 سراب را كه قرارگاه هدايت‌كننده عمليات نصر2 بود پشتيباني كرد.

نقش نیروی هوایی در این عملیات مثال زدنی بود و با پشتیبانی کامل از نیروها باعث شد تاعملیات به خوبی و به سرعت به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.

بر اساس گزارش هایی که در پایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران موجود است نتایج به دست آمده در این عملیات عبارتند از: در اين عمليات، حدود 1200 تن از نفرات دشمن كشته و زخمي و تعداد 30 نفر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

- تلفات و ضايعات وارده به يگان‌هاي دشمن زياد و قابل توجه بود به نحوي كه:

- گردان 2 تيپ 4 پياده كوهستاني و يك گروهان تانك به ميزان صد درصد متلاشي شد.

- گردان 3 تيپ4 به نسبت60درصد و گردان1 تيپ مذكور به ميزان 50 درصد و گردان كماندويي به ميزان 40 درصد منهدم شد.

- به گردان‌هاي 611 و 663 توپخانه دشمن به ميزان 50 درصد آسيب رسيد.

- بيست كيلومتر از اراضي عراق در منطقه عمومي حلاله آزاد شد.

- يگان‌هاي عراقي از ارتفاعات به دشت و زمينهاي هموار عقب‌نشيني نمودند.

- صدها قبضه سلاح سبك و سنگين از جمله تيربار و خمپاره‌انداز و توپ، تعدادي وسايل مخابراتي و زاغه مهمات دشمن منهدم گرديد و تعداد زيادي جنگ‌افزار سبك و سنگين، مهمات و تجهيزات دشمن به غنيمت نيروهاي خودي درآمد.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir