شورای همکاری خلیج فارس بازی را به خودش باخت

نامه الکترونیک چاپ PDF

پيشكسوت: اقدام شورای همکاری خلیج‌فارس در نشست وزرای خارجه این کشورها در صدور بیانیه‌ای علیه ایران، به نظر می‌رسد تنها برای این کشورها گران تمام شده باشد.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس که با اشغال بحرین توسط ارتش‌های عربستان و نظامیانی از کویت و امارات، عملاً خود را موضعی انداخته که نه توان بیرون آمدن از آن را دارد و نه می‌تواند به سادگی از کنار آن بگذرد، این روزها دنبال مقصر می‌گردد و ایران را به دخالت در امور بحرین متهم می‌کند.

هر چند به نظر می‌رسد که این اتهام‌ها مانند اتهاماتی است که سالیان دراز این کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده و قصد دارند با استفاده از آن اهداف خود را به پیش‌ ببرند، اما آنچه مشخص است عصبانیت و خشم کارشناسان و سران این کشورها از موضع ایران در برابر این بیانیه است.

همه کارشناسان منطقه‌ای بر این باورند که بیانیه‌های شورای همکاری خلیج‌فارس از زمان تاسیس آن در دهه هشتاد قرن گذشته تاکنون در سایه اختلافات داخلی این کشورها نه تنها قابلیت اجرایی نداشته، بلکه در مواردی نیز که این کشورها با هم هماهنگ بوده‌اند تحت فشار خارجی و به خصوص در مورد ایران صدق کرده است.

واکنش مقامات ایرانی به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس و بی‌ارزش خواندن آن، موجی از خشم را در میان آنها به وجود آورده است. وزیر امور خارجه بحرین که بیشترین عصبانیت را از این موضوع داشت در حالی که نمی‌توانست این عصبانیت را پنهان کند، از مقامات ایرانی خواست تا یک‌بار دیگر این بیانیه را مطالعه کنند، درخواست وی از مقامات ایرانی برای مطالعه این بیانیه نشان دهنده آن است که آنها منتظر عکس‌العملی تند از ایران هستند و اینکه ایران به صورت واقعی هیچ ارزشی برای این بیانیه قائل نشده است.

شبکه خبری العربیه به عنوان پیش‌رو در شبکه‌های ضدایرانی پس از صدور بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس، سعی کرد مانور گسترده‌ای روی آن داشته باشد و به این منظور با تعداد بسیاری از کارشناسان عرب در این مورد گفت‌وگو کرد. محور این گفت‌وگوهای تلویزیونی در روز صدور بیانیه و روز بعد از آن بسیار متفاوت بود.

در حالی که در روز یک‌شنبه این کارشناسان صدور این بیانیه را یک پیروزی برای خود فرض می‌کردند، روز دوشنبه و پس از موضع‌گیری مقامات ایرانی در موضع شکست ظاهر شده و با حمله‌های خارج از عرف به دولت و ملت ایران، سعی کردند اندکی از عصبانیت خود بکاهند.

علی العنزی استاد دانشگاه ملک سعود عربستان در گفت‌وگو با شبکه اول تلویزیون این کشور خواستار فعال کردن مساله جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس شد. این کارشناس عربستانی با قیاس مع‌الفارق اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس، خواستار ایجاد ساز و کاری برای قدرتمندتر شدن این شورا جهت مقابله با ایران شد.

این رویکرد را به خوبی می‌شود در روزنامه‌های عرب زبان هم مشاهده کرد. روزنامه الشرق الاوسط در شماره روز سه‌شنبه خود در یادداشتی به قلم سردبیر خود ایران را خطری بزرگ خواند و در گزارشی به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی پرداخت و آن را مورد حمله قرار داد.

این خط خبری را می‌شد در روزنامه‌هایی مانند الرای العام کویت هم مشاهده کرد که در آن گفته شده بود ایران به زودی کویت را هم به آتش خواهد کشید، روزنامه عرب تایمز نیز در گزارشی خواستار برخورد شدید با ایران شده بود.

هر چند سایر روزنامه‌ها و شبکه‌های خبری عربی برای استحکام بیانیه نیم‌بند شورای همکاری خلیج‌فارس علیه ایران در بعد تبلیغی تمام قد ظاهر شدند، اما واکنش روز سه‌شنبه این رسانه‌ها به مواضع جمهوری اسلامی ایران، نشان از ناامیدی آنها در این خط خبری دارد.

با توجه به این تحلیل‌ها باید گفت عملکرد شورای همکاری خلیج‌فارس و انتظار آنها برای عکس‌العمل خارج از قاعده ایران راه به جایی نبرد و در این بازی خود ساخته این اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس بودند که شکست سنگین را بدون عکس‌العمل خاصی از سوی ایران تجربه کردند.

لازم به یادآوری است اقدام عربستان سعودی در اشغال بحرین و قلع و قمع مردم آن هر چند نه با اراده‌ای در ریاض صورت گرفته است، اما امروز مقامات آل‌سعود دنبال راهکاری برای خروج از این بن‌بست خود ساخته هستند. رایزنی‌های وزیر خارجه ترکیه در منامه و برخی رایزنی‌های پشت پرده را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد.

نويسنده: كريم جعفري

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir