آیا روابط ایران و مصر عادی می‌شود؟

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: انقلاب مردمی اخیر در مصر و رویکرد جدید منطقه‌ای مقامات دولت موقت این کشور، به خصوص اظهارات اخیر وزیر امورخارجه این کشور در مورد برقراری رابطه با ایران، مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از قاهره نبيل العربي وزير امور خارجه مصر در سخناني که سه شنبه در مطبوعات محلي اين کشور منتشر شد، اعلام کرد مصر که روابطش با ايران از بيش از سي سال پيش پرتلاطم بوده آماده است فصل جديدي در روابط خود با تهران بگشايد.

العربي با بیان اینکه مصر فصل جديدي با همه کشورهاي جهان از جمله ايران مي‌گشايد، افزود: ملت هاي مصر و ايران شايسته روابطي هستند که بايد منعکس کننده تاريخ و تمدن آنان باشد، مشروط بر اينکه اين روابط بر احترام متقابل و حاکميت قانون و مداخله نکردن در امور داخلي مبتني باشد.

العربي اين سخنان را در ديدار با مجتبي اماني از مقامات ايراني بيان کرد. مجتبي اماني به وزير امور خارجه جديد مصر نامه علي‌اکبر صالحي همتاي ايراني او را تسليم کرد.

اين نخستين ديدار اعلام شده بين مقامات مصري و ايراني پس از سقوط حسني مبارک رئيس جمهوري مصر است. مبارک يازده فوريه درپي قيام مردمي بي‌سابقه مجبور شد از مقام خود کناره گيري کند.

بر اساس این گزارش، صالحي در اين نامه خواستار آن شده راه هاي توسعه روابط بين دو کشور در ديدار وزير امور خارجه مصر از تهران يا سفر وزير امور خارجه ايران به قاهره بررسي شود.

ايران روابط ديپلماتيک خود را با مصر در سال 1980 پس از انقلاب اسلامي و در اعتراض به اقدام مصر در خصوص به رسميت شناختن اسرائيل در يک سال قبل از آن قطع کرد.

از آن زمان روابط بين دو کشور با فراز و نشيب هايي مواجه است و اين دو کشور در پايتخت هاي ديگر فقط دفتر حافظ منافع دارند.

دولت موقت مصر که تحت اداره یک شورای نظامی اداره می‌شود به نظر می‌رسد منعکس کننده نظرات بیشتر مردم این کشور در برقرار رابطه با جمهوری اسلامی ایران باشد. مصر به عنوان بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور عربی و ایران به عنوان قدرتمندترین کشور خاورمیانه که یکی دروازه آفریقا و یکی هم دروازه قفقاز و آسیای مرکزی به شمار می‌رود دارای پتانسیل‌های همکاری بسیاری هستند.

هر چند روابط تهران و قاهره تابعی از روابط منطقه‌ای و جهانی است، اما آنچه مهم به نظر می‌رسد منافع ملی دو کشور است که خارج از این چارچوب‌ها که بیشتر منافع کشورها و قدرت‌های فرامنطقه‌ای است، قرار دارد.

موضع‌گیری اخیر وزیر خارجه دولت موقت مصر اما با واکنش سفیر آمریکا در این کشور و رژیم صهیونیستی مواجه شد. از یک‌سو سفیر آمریکا خواستار توضیح مصر در برقراری روابط دیپلماتیک با تهران شد و از سوی دیگر نیز رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز در خبرهای امروز خود به شدت از این موضع‌گیری مصری‌ها انتقاد کرده‌اند.

در این میان آنچه مهم به نظر می‌رسد، مباحث بالادستی در روابط ایران و مصر است، یافتن راه‌کارها و مشکلات پیش‌روی و همچنین تعیین یک راهبرد دراز مدت برای تقویت آن.

تاریخ روابط ایران و مصر که دوره‌ای طولانی از کشمکش‌های سیاسی و منطقه‌ای را از زمان سرنگونی دولت پادشاهی در این کشور تاکنون در بر می‌گیرد، در حال حاضر با مشکل اساسی و مساله مهم اشغال فلسطین مواجه است و دو کشور می‌توانند در زمینه امنیت منطقه‌ای و همچنین ایجاد یک اتحاد اقتصادی همکاری کنند.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir