بحرین، خط آتش در منطقه

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: تداوم سرکوب اعتراضات مردمی در بحرین با استفاده از نیروی نظامی خارجی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد این کشور به خط آتش رقابت‌ها در منطقه تبدیل شده است.

به گزارش منابع خبری در حالی که روز یک‌شنبه وزرای خارجه عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در ریاض از اشغال بحرین حمایت کرده بودند و ایران را متهم به دخالت در امور این مجمع‌الجزایر نموده بودند، به نظر می‌رسد بحرین نقطه تلاقی تمام اختلافات منطقه‌ای شده است.

بیش از یک ماه و نیم از قیام مردم بحرین برای رسیدن به حقوق مشروع خود می‌گذرد و در طول این مدت علاوه بر ده‌ها شهید و صدها زخمی، بیش از 1000نفر از جمعیت 700هزار نفری این مجمع الجزایر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند. دستگیری این افراد که در میان آنها رهبران برجسته مخالفان نیز حضور دارد باعث نشده تا دامنه مخالفت‌های مردمی در این کشور با دیکتاتور آل‌خلیفه کاسته شود.

در این میان موضع دوگانه و مزورانه آمریکا و دیگر کشورهای مدعی حقوق بشر و دموکراسی نیز بسیار جالب است. از یک سو اروپا و آمریکا برای سرنگونی دیکتاتور لیبی قشون‌کشی کرده و از سوی دیگر در برابر موج خشونت‌های بیش از اندازه و خارج از تصور اشغالگران بحرین سکوت می‌کنند.

اظهارات وزیر خارجه امارات در مورد دخالت ایران در امور داخلی بحرین در حالی که نظامیان این کشور اقدام به اشغال این مجمع‌الجزایر است، نشان از بازی پیچیده تبلیغی و رسانه‌ای در مورد حوادث بحرین دارد. شبکه‌های خبری الجزیره قطر که مدعی خبر رسانی شفاف و بی‌طرف بود، در طول هفته‌های خونین قیام مردم بحرین سکوت اختیار کرد و اکنون به همراه العربیه بر طبل بحران در خلیج فارس می‌کوبد.

به نظر می‌رسد وجود پایگاه نظامی آمریکا در بحرین که برای واشنگتن اهمیت حیاتی و راهبردی دارد، ترس این کشور از قدرتمند شدن محور شیعی در منطقه و وحشت از برتری ایران باعث شده تا در برابر موج آزادی‌خواهی مردم بحرین خود را خواب بزند. تداخل قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مجمع‌الجزایر کوچک بحرین نشان از آن دارد که تحولات در منطقه به سمت و سوی نامشخصی پیش می رود و تصمیم گیران شیخ نشین‌های عرب نیز ندانسته وارد بازی مرگی شده‌اند که نقشه آن را در اتاق‌های جنگ پنتاگون طراحی کرد‌ه‌اند.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir