ترک‌ها برای میانجی‌گری آماده می‌شوند

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: بازی سیاسی و نظامی ترکیه در بحران لیبی و جنگ تبلیغاتی این کشور که از یک سو منتقد دخالت در امور لیبی بود و از سوی دیگر در چارچوب ناتو مجبور شد وارد بازی نظامی غرب شد، موقعیتی را برای این کشور به وجود آورد تا امروز خود را به عنوان میانجی میان دیکتاتور لیبی و انقلابیون آن کشور معرفی کند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری الجزیره، نقش آفرینی ترکیه در بحران لیبی به گونه‌ای پیش رفته که از یک سو موفق شده اعتماد دیکتاتور این کشور را به دست آورد و از سوی دیگر انقلابیون آن نیز به مقامات ترک به عنوان آلترناتیو مطمئنی در پایان بخشیدن به بحران این کشور و درگیری‌های شدید آن نگاه کنند.

ترک‌ها که در حال حاضر علاوه بر کنترل فرودگاه و بندر شهر بنغازی مرکز تمرکز انقلابیون، کشتی‌های جنگی خود را هم برای حفاظت از آب های ساحلی لیبی در دریای مدیترانه برای عدم ارسال سلاح به ارتش قذافی روانه این کشور کرده‌اند و در آخرین اقدام خود نیز یک پایگاه هوایی در سواحل مدیترانه را برای عملیات نظامی در اختیار نیروهای ناتو گذاشته‌اند.

هر چند مشخص نیست چرا ترک‌ها که این اندازه از انقلاب مردم مصر حمایت کردند از انقلاب مردم لیبی حمایت نکردند و خواستار ماندن قدافی شدند، هر چه هست سیاست ترک‌ها بر پایه منافع استوار است و نه بر پایه خواست‌های کوتاه مدت و مصلحتی و از این رو است که این کشور در حال حاضر خود را آماده ایفای نقشی بزرگ‌تر در بحران لیبی کرده است.

بر اساس همین طرح است که نماینده دیکتاتور لیبی به منظور کمک گرفتن از ترکها برای پایان دادن به درگیری‌های این کشور وارد آنکارا شد.

فرستاده "معمر قذافی" در ادامه تلاش خود برای پایان دادن به حملات ناتو در لیبی روز دوشنبه وارد پایتخت ترکیه شد. به نظر می‌رسد که قذافی و فرزندانش ناامید از باقی ماندن در قدرت به دنبال آن هستند تا به شیوه‌ای آبرومندانه قدرت را ترک کنند و به یک کشور اروپایی یا آمریکای جنوبی بروند.

"عبدالعاطی العبیدی" جانشین وزیر خارجه لیبی در آنکارا مورد استقبال "احمد داود اوغلو" وزیر خارجه ترکیه قرار گرفت. این سفر پس از دیدار روز گذشته العبیدی با مقامات یونان با هدف مذاکره در مورد برقراری آتش بس در این کشور صورت می گیرد.

در همین حال منابع آگاه از میانجی‌گری ترکها در مذاکرات آتش‌بس انقلابیون لیبی با رژیم قذافی خبر می دهند. با این حال هنوز مشخص نیست که چه کسانی از سوی انقلابیون لیبی در این مذاکرات شرکت دارند.

نماینده قذافی روز یکشنبه از طریق تونس راهی یونان شد تا با "گئورگ پاپاندرو" نخست وزیر این کشور دیدار کند. بنا بر اعلام وزارت خارجه یونان این هدف این دیدار یافتن راهی دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ لیبی بوده است. بر این اساس طی دو روز گذشته پاپاندرو در زمینه مسائل لیبی با سران کشورها قطر، ترکیه و انگلیس گفت‌وگوی تلفنی انجام داده است.

رایزنی‌ها در ترکیه در حالی در روز دوشنبه ادامه داشت که درگیری‌های سنگینی میان انقلابیون لیبیایی و مزدوران قذافی در شهر راهبردی و استراتژیک البریقه در مرکز این کشور ادامه داشت.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir