حوادث دریایی مهم در دوران دفاع مقدس

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیشکسوت: بخش عمده جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در جبهه های زمینی انجام شد که طول آن را 1200 کیلومتر تخمین زده اند. اما درصد عمده ای هم در دریاها صورت گرفته است. محدوده جنگ در مناطق آبى در حدود 1200 كيلومتر در طول سواحل و رودخانه‏ها استمرار داشته است. در بررسى عمليات ها و جنگ هاى زمينى، آثار متعددى نگاشته شده و حرف هاى فراوانى بيان شده است. اما به نظر مى‏رسد كه در مورد حضور سپاه و ارتش در صحنه دريا، كمتر سخن گفته شده و يا نوشته‏اى مكتوب شده است. در مورد حضور نظامی ایران در آبها و دریاها بیشتر از اینها خواهیم نوشت. اما برای شروع تاریخ نگاری برخی از اتفاقات مهم دریایی در دوران دفاع مقدس را آورده ایم:

۱۳۵۹/۶/۳۰ ه .ش:

ششصد و ششمين و آخرين حمله ارتش عراق قبل از شروع رسمي جنگ، با حمله به کشتي تجاري، در خور موسي در خليج فارس.

۱۳۵۹/۶/۳۱ ه .ش:

يورش وحشيانه ارتش بعثي عراق از زمين و هوا و دريا به خاک جمهوري اسلامي ايران و آغاز هشت سال دفاع مقدس رزمندگان اسلام.

۱۳۵۹/۹/۸ ه..ش:

وقوع بزرگ ترين نبرد دريايي ميان ايران و عراق که با تلفات بسيار بعثي ها و آتش زدن اسکله «البکر» پايان يافت.

1360.10.21 ه .ش:

حمله عراق به دو کشتي خارجي در خليج فارس، براي نا امن اعلام کردن خليج فارس.

9/8/1362 ه .ش:

تشکيل جلسه ۲۴۹۳ شوراي امنيت سازمان ملل متحد. تصويب قطعنامه ۵۴۰ ، براي اعلام آتش بس فوري و خودداري طرفين از جنگ نفت کش ها و تأييد کشتي راني و تجارت آزاد در آب هاي بين المللي.

11/3/1363 ه .ش:

تصويب قطعنامه ۵۵۲ در جلسه ۲۵۴۶ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، درباره ضرورت احترام کشورها به حقوق کشتيراني و محکوم کردن حمله به کشتي ها و درخواست توقف آن، ولي از ذکر نام عراق به عنوان آغازگر و ادامه دهنده جنگ نفت کش ها پرهيز شد و به همين علت، جمهوري اسلامي ايران آن را بي اعتبار دانست.

5/12/1364 ه .ش:

تشکيل جلسه شوراي امنيت و تصويب قطعنامه ۵۸۲ ، درباره آتش بس فوري و قطع جنگ دريايي و هوايي و زميني، بازگشت به مرزهاي بين المللي، مبادله اسراي جنگ، منع استفاده از سلاح هاي شيميايي، توجه طرفين به ميانجيگري؛ حدود يک ماه پيش رزمندگان اسلام فاو را تسخير کرده بودند.

۳۰ /۶/۱۳۶۶ ه .ش:

حمله ۶ فروند بالگرد آمريکايي به کشتي کوچک تجاري ايران اجر، به بهانه مين گذاري ايران در خليج فارس.

1366.7.27ه .ش:

حمله ۴ ناوشکن آمريکايي به جزيره رستم (و پايانه نفتي رشادت) و ميدان نفتي رسالت در خليج فارس که به نابودي اين تأسيسات انجاميد، اين يورش وحشيانه به بهانه تلافي حمله به کشتي نفت کش کويتي، با پرچم آمريکا صورت گرفت.

نظرات کاربران


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir