ریچارد مورفی: انقلاب دامن همه اعراب را می‌گیرد

چاپ PDF

پیشکسوت: شوراي روابط خارجي امريکا در مطلبي با عنوان  فصلي نو در خاورميانه  ديدگاه هاي ريچارد مورفي انديشمند و عضو موسسه خاورميانه را در اين خصوص درج کرد.

به گزارش پايگاه اينترنتي اين شورا ريچارد مورفي کارشناس مسايل خاورميانه مي گويد آشوبي که در نتيجه برکناري حاکمان خودکامه در تونس و مصر به وجود آمده و به ليبي بحرين اردن و ديگر کشورهاي عربي گسترش  يافته است نشان از تلاقي ارزش‌ها بين آن کشورها و امريکا است.

يادواره شهيد مهدي و حميد باكري برگزار شد

چاپ PDF

يادواره شهيد مهدي و حميد باكري با حضور احسان باكري فرزند شهيد حميد باكري و مهدي همت فرزند شهيد همت برگزار شد. در اين مراسم كه پنجشنبه شب (12 اسفندماه) در تالار وزارت كشور برگزار شد سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس طي سخناني گفت: از سال 61 هجري كه حادثه كربلا اتفاق افتاد تاكنون هيچ حادثه‌اي پرتاثيرتر از دفاع مقدس نيفتاده است و دوران دفاع مقدس يكي از بيشترين حوادث به حادثه عظيم كربلا بود.

 

شهيد مهدي باكري به روايت همسر

چاپ PDF

مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ در میاندوآب و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. در همان آغاز کودکی مادرش را از دست داد. او و دوستانش نقش مهمی در بر پایی تظاهرات شهر تبریز در پانزدهم خرداد ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ داشتند. همان زمان وی توسط ساواک شناسایی شد و بارها برای بازجویی به ادارهٔ امنیت برده شد اما چون مدرکی علیه او نداشتند تحت نظر آزاد شد. پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی مکانیک کسب علم نمود. در حین دوران تحصیل خبر شهادت برادرش، علی باکری را به وی دادند. بدین ترتیب او دومین عضو خانواده خویش را نیز از دست داد.

 

وحشت غرب از سقوط قذافي

چاپ PDF

غرب و آمريكا مي توانست از آنچه در ليبي در حال روي دادن است بهترين بهره برداري را كند، اما مثل اينكه در واشنگتن گوش شنوايي وجود ندارد.

 

بازی باخت- باخت القاعده و غرب در انقلاب‌های عرب

چاپ PDF

پيش‌كسوت: کارشناسان معتقدند هم القاعده و هم غرب از تحولات کشورهاي عربي شوکه شده اند. به گزارش تلويزيون بي.بي.سي عربي پس از پيروزي مسالمت آميز انقلاب در طول چند هفته در تونس و مصر و حمايت غرب از اين دو انقلاب بسياري از کارشناسان گفتند ستاره بخت القاعده در کشورهاي عربي افول کرده و  توان  جذب نيرو در کشورهاي عربي را از دست داده است.

پانزدهمين همايش پيش‌كسوتان جهاد و شهادت برگزار شد

چاپ PDF

پانزدهمين همايش محفل انس پيش‌كسوتان جهاد و شهادت پس از قرائت قرآن مجيد با سخنراني سردار حسين علايي، از سرداران دفاع مقدس در مورد اهميت عمليات والفجر8 و نحوه شكل گيري آن آغاز شد. بعد از آن سردار وحيدي با مقدمه اي در باب اهميت ولايت در زمان غيبت امام زمان (عج)، حضور گسترده مردم در 22 بهمن و قدرداني صحيح از ولايت و درك آن سخنراني كرد. همچنين در اين مراسم سردار سرلشكر بسيجي فيروزآبادي و اميردريابان شمخاني از سردار رفيق‌دوست، سردار علائي و امير بقائي سه تن از پيش‌كسوتان جنگ با دادن لوح يادبود تقدير كردند.

 

در هزارتوی صنعت جنگ سازی امریکا

چاپ PDF

کتاب «اقتصاد سیاسی نظامی‌گری امریکا» نوشته دکتر اسماعیل حسین‌زاده، استاد اقتصاد دانشگاه «دریک» ‌در ایالت آیوای امریکا نگاهی است انتقادی به سیاست خارجی امریکاکه به گفته مؤلف در حال حاضر بازتابی از جنگ مجتمع‌های نظامی – صنعتی برای کسب منافع بیشتر از بودجه امریکاست. نگاه موشکافانه این کتاب در آشکارسازی ابعاد و زوایای نظامی‌گری امریکا در بسیاری از موارد فراتر از تحلیل‌های دم‌دستی کلیشه‌ای می‌رود و از این نظر می‌تواند کمک شایانی باشد برای منتقدانی که می‌خواهند مرزهای لفاظی و جدل صرف را بشکنند و در نقد امپریالیسم به حوزه استدلال برسند.

 

جنگ ایران و عراق و تأثیر آن بر ترکیه

چاپ PDF

پیش کسوت: تلاش برای دستیابی به هژمونی یکی از عوامل مهمی است که صلح و ثبات در خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عراق بین سال‌های 1980 تا 1990 دو بار ثابت کرد که یکی از مؤلفه‌های مهم برای هژمونی محسوب می‌شود. ایران نیز پس از انقلاب 1979 ]1357 ش[ تلاش کرد قدرت متعادل‌کننده خاورمیانه باشد و حتی بتواند بنیادگرایی اسلامی را اشاعه دهد. این هدف به جنگ شدیدی بین دو کشور منجر شد. در این نوشتار تلاش خواهیم کرد علل و نتایج جنگ ایران و عراق و تأثیرات آن را بر سیاست داخلی و خارجی ترکیه به اجمال توضیح دهیم؛ تأثیراتی که هنوز هم مشکلات عمده‌ای محسوب می‌شوند و می‌توان آنها را در ملی‌گرایی کُردی، بنیادگرایی اسلامی و مشکلات اقتصادی خلاصه کرد.

 

تحولات نظامي ايران و تجهيز نيروهاي سه‌گانه ارتش

چاپ PDF

پیش کسوت: از روزي كه ارتش‌ها براي دفاع و يا به عبارتي بهتر براي جنگيدن تشكيل شدند؛ به فكر آن بودند تا خود را بيشتر و بهتر و تجهيز كنند. در تاريخ جنگ‌ها هميشه از ابتكارات مي‌خوانيم، قلعه‌داري، تيراندازي، قلعه‌كوبي، خندق، سواره نظام سبك و سنگين اسلحه، ارابه‌هاي جنگي، آتش‌ يوناني و ... صدها مورد ديگر از نحوه جنگيدن بودند كه در اين ميان ايراني‌ها به واسطه قدرت فكر بالا و همچنين جنگ‌هاي دايمي با همسايگان متجاوز و گاه اقوام بيابيانگرد با آن مواجه بودند.

 

بررسی جنگ تحمیلی در دایره‌المعارف‌های خارجی

چاپ PDF

در این مقاله سعی شده است ضمن مطالعه چگونگی بازتاب جنگ تحمیلی در چهار دایره‌المعارف به نسبه مطرح اما بسیرا پرکاربر جهانی (ویکی پدیا، اینکارتا، دایره‌المعارف Conflicts، بریتانیکا)، ریشه‌های درگیری، متجاوز، نقش ابرقدرت‌ها و نتایج آن به شکل قایسه‌ای بررسی شود. بدیهی است شناخت نوع نگاه بیگانگان به ویژه محافل دانشگاهی و علمی آها به جنگ هشت ساله، مقدمه‌ای ضروری برای نقادی و سپس تلاش برای اصلاح رویکرد آنها در این زمینه است.

شهيد حسين علم‌الهدي و دانشجويان پيرو خط امام

چاپ PDF

حسین علم‌الهدی در سال 1337 در یک خانواده روحانی بدنیا آمد. پدرش مجاهد مرحوم آیت ا... سید مرتضی علم‌الهدی بود. وی در۶ سالگی به آموزش قرآن پرداخت. در۱۱ سالگی با تشکیل کتابخانه و جلسات سخنرانی، جلسات تدریس قرآن در مساجد اهواز فعالیتهای خود را آغاز کرد. وی در همان اوان مبارزه با استبداد محمدرضاشاهی را آغاز کرد.

 

صفحه 104 از 107

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir