بحرین، خط آتش در منطقه

چاپ PDF

پیشکسوت: تداوم سرکوب اعتراضات مردمی در بحرین با استفاده از نیروی نظامی خارجی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد این کشور به خط آتش رقابت‌ها در منطقه تبدیل شده است.

ترک‌ها برای میانجی‌گری آماده می‌شوند

چاپ PDF

پیشکسوت: بازی سیاسی و نظامی ترکیه در بحران لیبی و جنگ تبلیغاتی این کشور که از یک سو منتقد دخالت در امور لیبی بود و از سوی دیگر در چارچوب ناتو مجبور شد وارد بازی نظامی غرب شد، موقعیتی را برای این کشور به وجود آورد تا امروز خود را به عنوان میانجی میان دیکتاتور لیبی و انقلابیون آن کشور معرفی کند.

آمریکا به دنبال بازیابی هژمونی خود در منطقه است

چاپ PDF

پیشکسوت: درست چند روز پس از آنکه رژیم بن‌علی در تونس از هم پاشید، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل برای رسیدن به دلایل این فروپاشی دست به کار شدند. اما پیش از آنکه به نتیجه قطعی برسند، کناره‌گیری مبارک از قدرت، تمام محاسبات آنها را به هم زد.

گزینه‌های دشوار آمریکا در بحرین

چاپ PDF

تشديد بن بست سياسي در بحرين و نزديك شدن آن به رويارويي خشونت آميز، واشنگتن را در حمايت از دولت بحرين و تاكيد بر تغيير دولت اين كشور كه مي تواند به تضعيف جايگاه راهبردي آمريكا بينجامد، با گزينه هاي دشواري مواجه كرده است.

عربستان خلیج‌فارس را به آتش می‌کشاند

چاپ PDF

پیشکسوت: عبدالباري عطوان در مقاله اي در روزنامه القدس‌العربي با عنوان "دخالت عربستان خطرناک است" نوشت: اقدام عربستان سعودي به اعزام هزار نظامي به بحرين به درخواست دولت اين کشور براي حمايت از امنيت آن در برابر تهديدات امنيتي، خطرناک ترين تحول سياسي و نظامي در منطقه خليج فارس از زمان حمله نيروهاي عراقي به کويت در تابستان سال 1990 به شمار مي رود.

اختلاف ظاهری آمریکا و عربستان در مورد بحرین

چاپ PDF

پيشكسوت: دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین و انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد احتمال دخالت دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس برای نجات خاندان آل خلیفه، گمانه‌زنی‌ها در مورد اختلاف نظر آمریکا و عربستان را تشدید کرده است.

مطالعه موردی: جنگ ایران و عراق

چاپ PDF

پیشکسوت: یکی از نظریاتی که در عرصه روابط بین الملل وجود داشته و از طریق آن می توان به بررسی حوادثی از قبیل جنگ ها پرداخت، نظریه بازی ها است. از نکات محوری این نظریه، عقلانیت بازیکنان شرکت کننده در یک بازی است، به این معنی که بازیکنان با محاسبه گری در بازی شرکت کرده و سعی در کسب بیشترین میزان امتیاز از طرف مقابل دارند. بازیکنان در نقطه ای به نام نقطه زینی، که بیشترین میزان سود ممکن و کمترین میزان ضرر را دارد، به تفاهم می رسند، زیرا در صورت عدم پذیرش، پیامدهای بعدی ای که برای آنان ایجاد می شود، بیشتر است. این مقاله با روش تبیینی ـ تطبیقی و با تقسیم بندی جنگ ایران و عراق به چهار مرحله، می کوشد تا به تعیین بهترین نقطه برای پایان جنگ که همان نقطه زینی نامیده می شود، بپردازد.

 

تشديد اختلافات ميان افغان‌ها و غرب

چاپ PDF

حضور ده ساله ناتو و پيمان نظامي موسوم به ايساف در افغانستان براي مبارزه با آنچه كه تروريسم القاعده و طالبان خوانده مي‌شد، به نظر مي‌رسد مردم اين كشور را به شدت عصباني كرده تا از زبان بلندپايه ترين مقام اجرايي خود خواستار رفتن ناتو و نيروهاي غربي از كشور خود شوند.

بحرين و مشت آهنين رژيم با حمايت آمريكا

چاپ PDF

حركت اعتراضي مردم بحرين در حالي به يك ماهگي خود نرديك مي‌شود كه به نظر مي‌رسد رژيم آل خليفه با حمايت آمريكا و ديگر اعضاي شوراي همكاري خليج فارس قصد آن ندارد تا به مطالبات مردم اين مجمع الجزاير پاسخ داد و بر آن است تا پاسخ آن را با مشت آهنين دهد.

 

واشنگتن پست: ایران منتظر نتیجه تحولات منطقه است

چاپ PDF

پیشکسوت: تحولات صورت گرفته در خاورمیانه، گمانه‌زنی‌ها در مورد نقش و رفتار کشورهای مختلف را تشدید کرده‌ است. در این میان رسانه‌های غربی بر آن هستند تا دیدگاه ایران در این زمینه را پیش‌بینی کنند.

 

شورای همکاری خلیج‌فارس از جزایر ایرانی نامی نبرد

چاپ PDF

پیشکسوت: در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که به منظور رسیدگی به انقلاب‌های صورت گرفته در کشورهای عرب و اعتراضات مردمی در عمان و بحرین صورت گرفت، اعضای این شورا در موضع‌گیری بی‌سابقه‌ای در بیانیه پایانی خود نامی از جزایر ایرانی نیاوردند.

 

صفحه 102 از 107

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir