دستگیری یک فعال زن سوری توسط ماموران امنیتی

چاپ PDF

پیشگسوت: در ادامه اعتراضات مردمی در سوریه که به کشته شدن صدها تن و دستگیری هزاران نفر دیگر منجر شده است، ماموران امنیتی این کشور اقدام به دستگیری یکی از نویسندگان زن فعال این کشور کردند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از دمشق  مقامات سوريه دوشنبه يک نويسنده و روزنامه نگار مهم طرفدار اصلاحات در اين کشور را دستگير کردند.

ازسرگيري روابط ايران و مصر در سايه فشارها

چاپ PDF

پیشکسوت: بروز انقلاب مردمی در مصر و کنار رفتن مبارک و رژیم او، این فرصت را پیش آورده است تا رهبران جدید قاهره، توان خود را برای برقراری روابط با تهران محک بزنند.

افشاگری ویکی‌لیکس در مورد روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل

چاپ PDF

پیشکسوت: اسناد محرمانه منتشر شده در سايت افشاگر ويکي ليکس از جزئيات قراردادهاي امنيتي رژيم صهيونيستي و جمهوري آذربايجان پرده برداشت.

عراق جدید و استراتژی سیاسی-امنیتی ایران

چاپ PDF

عراق جدید واجد تحولاتی است که تغییر در ساختار قدرت و هویت آن باعث دگرگونی هایی در ژئوپلوتیک و رویکردهای بازیگران خاورمیانه ای شده است. حضور شیعیان و اکراد در ساخت قدرت بغداد، حذف رژیم کینه توز بعثی، تغییر رویکرد «عربی – سنی » به « عربی – شیعی – کردی » در فضای سیاسی عراق، فرصت های بوجود آمده در عراق جدید در جهت منافع ملی ایران است. حضور بازیگر فرامنطقه ای امریکا و بازیگران منطقه ای دیگر  در آمایش و روند تحولات عراق نوین باعث اتخاذ استراتژیهای سیاسی امنیتی ویژه ایران در قبال این واقعییات شده است. حضور شیعیان در راس هرم سیاسی عراق، عنصر کردی، مسائل مرزی، منافع بازیگران منطقه ای و... از جمله دغدغه هایی است که رویکرد های استراتژیک ایران در عراق را توجیه و تبیین می نماید. پژوهش ذیل در پی تحلیل رویکردهای سیاسی – امنیتی ایران در قبال تحولات عراق نوین می باشد و با بررسی فرصت ها و چالش های امنیتی ایران در این کشور، سعی در ارایه  رویکردهای بهینه استراتژیک در قبال تحولات عراق نوین در جهت افزایش و کارایی امنیت ملی ایران دارد.

چامسکی: آمریکا و غرب به فکر نفت هستند، نه مردم

چاپ PDF

شروع حملات هوایی جنگنده‌های غربی به مواضع نظامیان وابسته به سرهنگ قذافی و ورود این کشورها در تحولات لیبی، تحلیل‌های بسیاری را در پی داشته است. نوام چامسکی اندیشمند و نویسنده مشهور آمریکایی در یادداشتی که اخیراً در مورد تحولات لیبی و دلایل ورود غربی‌ها به انقلاب این کشور نوشته، به موضوع مهم نفت اشاره کرده است.

شرایط منطقه‌ای به نفع اسد است

چاپ PDF

پیشکسوت: کارشناسان فرانس شبکه تلویزیونی فرانس24 تصريح کردند بشاراسد از شانس بسياري براي غلبه بر اوضاع بحرانی در سوريه برخوردار است و شرايط بين المللي به نفع حکومت وی است.

ایران پیروز اصلی تحولات منطقه است

چاپ PDF

پیشکسوت: مشاور سابق امنيت ملي كاخ سفيد بر این باور است که ایران پیروز اصلی تحولات در منطقه خاورمیانه است و آمریکا ناچار در دخالت در امور داخلی لیبی بود. جیمز جونز ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری ‌سی‌ان‌ان درباره اظهارات رابرت گيتس وزير امور خارجه امريکا در سناي اين کشور درباره دخالت نظامي امريکا در ليبي گفت: ماموريت امريکا در ليبي روشن است و به نظر من اکنون ما در فرايندي قرار گرفته‌ايم که به ما اين امکان را مي دهد که در مسيري قرار گيريم که عوامل موثر در قرار گرفتن در اين راه سرنگوني رژيم قذافي و رسيدن به هدف خود کمک مي‌کند.

معرفی و نقد کتاب مذهب و جنگ در ایران انقلابی

چاپ PDF

جنگ ایران و عراق که تنها مدت اندکی پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست، تاکنون از دیدگاه‌های مختلف در ادبیات مربوطه مورد توجه بوده و مطالعه شده است. در این میان به ویژه، اکثریت تجزیه و تحلیل‌های ارائه‌شده، چه در داخل دو کشور و چه در مراکز تحقیقاتی مطالعاتی خارجی بر نقطه نظر سیاسی و نظامی مبتنی بوده‌اند. ادبیات موجود و آثار منتشره به زبان‌های فارسی1، عربی و انگلیسی2 موید این ادعاست. بر همین اساس، کمتر اثری از منظر و با چشم‌ا نداز متفاوت به جنگ ایران و عراق پرداخته است.

شورای همکاری خلیج فارس بازی را به خودش باخت

چاپ PDF

پيشكسوت: اقدام شورای همکاری خلیج‌فارس در نشست وزرای خارجه این کشورها در صدور بیانیه‌ای علیه ایران، به نظر می‌رسد تنها برای این کشورها گران تمام شده باشد.

آیا روابط ایران و مصر عادی می‌شود؟

چاپ PDF

پیشکسوت: انقلاب مردمی اخیر در مصر و رویکرد جدید منطقه‌ای مقامات دولت موقت این کشور، به خصوص اظهارات اخیر وزیر امورخارجه این کشور در مورد برقراری رابطه با ایران، مورد توجه قرار گرفته است.

هشدار آمریکا به شهروندانش: به لبنان نروید

چاپ PDF

پیشکسوت: در پي حمله به کارکنان سفارت امريکا در لبنان وزارت خارجه امريکا از شهروندان خود خواست از سفر به لبنان خودداري کنند.

صفحه 101 از 107

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سایت پیشکسوتان جهاد و شهادت می باشد.

info@pishkesvat.ir